O Lourdes – miasteczku leżącym u stóp Pirenejów – zrobiło się głośno dzięki Matce Bożej. Maryja ukazała się tam w 1858 roku dzisiejszej patronce, św. Bernardzie Marii Soubirous, zwanej przez bliskich Bernadettą.
Dzisiaj dwie patronki: Anastazja i Bazylissa. "Martyrologium rzymskie" wspomina je jako matrony rzymskie nawrócone na chrześcijaństwo przez nauczanie świętych Apostołów Piotra i Pawła
Ta niezwykła kobieta przyszła na świat w niewielkim miasteczku Schiedam w Holandii 18 marca 1380 roku dokładnie w Palmową Niedzielę.
Dzisiejszy patron to ostatni z papieży-męczenników, którego Kościół wpisał do katalogu świętych. I nie, wcale nie umarł za czasów Dioklecjana.
Imię Zenon, czy może nieco zdrobniale Zenek, nie ma dzisiaj zbyt dobrej prasy. Jest popularne, to fakt bezsporny, ale też utożsamiane z czymś prostym, by nie powiedzieć prostackim.
Biedak biskupem. Tak najkrócej opisywany jest fenomen dzisiejszego patrona, św. Fulberta z Chartres.
Urodzony we Francji, gdzieś niedaleko Paryża, około roku 1060. Kto taki? Oczywiście dzisiejszy patron, św. Gaucheriusz z Aureil.
O ile określenie 'córa Koryntu' jest raczej dzisiaj wszystkim dobrze znane, poniekąd za sprawą kultu Afrodyty, jaki praktykowany był w owym greckim mieście w starożytności, o tyle wspominany dzisiaj św. Dionizy, biskup Koryntu, zniknął z naszej pamięci i języka.
Czy podjęlibyśmy się realizowania naszego życiowego powołania, gdybyśmy od razu na starcie wiedzieli, ile będzie kosztować nas trudów i wyrzeczeń? Nie sądzę.
Zasadniczo mamy o sobie całkiem dobre mniemanie i nie lubimy tego mniemania tracić, upokarzając się, czyli w pokorze przyjmując prawdę na swój temat.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07