49-letni górnik został poszkodowany w wyniku podziemnego wstrząsu, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Mysłowice-Wesoła – podała Polska Grupa Górnicza , do której należy ten zakład.
Bała się od zawsze: śmierci, wysokości, ciemności, właściwie wszystkiego. Dopiero po śmierci mamy odkryła przyczynę tych lęków. Ale było już za późno, nie zdążyła porozmawiać. Dziś, wraz z grupą niemal 200 pielgrzymów, uczestniczy w V Archidiecezjalnej Pielgrzymce Chorych do Lourdes.
Bielsko-Biała doczekała się orkiestry symfonicznej. Złożony z 54 zawodowych muzyków zespół będzie miał swoją siedzibę w Cavatina Hall, a pokieruje nim pracujący wcześniej w Berlinie dyrygent Stanley Dodds.
14 nowych ambulansów trafiło do miast województwa śląskiego. To zakup sfinansowany po równo ze środków samorządu oraz Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, który będzie służyć między innymi w Katowicach, Tychach, Rudzie Śląskiej czy Łaziskach Górnych.
- Duchowa walka trwa, jednak zwycięstwo nie jest prawdopodobne, lecz pewne. Czasem wymaga długiego czasu, lat, dziesięcioleci, zdarza się, że i całego życia - mówił abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w kościele pw. św. Józefa - Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu k. Wiednia, w 341. rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Metropolita katowicki wskazał, że chrześcijaństwo w Europie nie jest dzisiaj zagrożone przez inwazję wojsk tureckich, ale przez inwazję duchowej obojętności chrześcijan.
Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w trakcie odpustu w sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. W homilii podkreślił, że nadmiar informacji i pracy, hałas, a także brak modlitwy, przestrzeni ciszy i uważności na drugiego człowieka są przyczynami duchowej głuchoty.
Kazanie odpustowe abp. Adriana Galbasa wygłoszone podczas Mszy św. w polskim sanktuarium na Kahlenbergu k. Wiednia, w kolejną rocznicę wiktorii wiedeńskiej 8 września 2024 roku.
To były najgorsze 4 dni w życiu Anny. 4 dni, w ciągu których lęk mieszał się z żalem, cierpieniem, bólem i tlącą się iskrą nadziei. Na końcu zapadła ciemność, w której zostało 10 ludzkich istnień. Dziś Anna, wraz z grupą 200 pielgrzymów, uczestniczy w V Archidiecezjalnej Pielgrzymce Chorych do Lourdes.
– Można iść bez poręczy, ale gdy ją masz, czujesz się bezpieczniej, masz oparcie. To ważne, aby nie uciekać od tradycji, trzeba ją ciągle odświeżać – mówi ks. Piotr Wilk, duszpasterz we Francji. Wraz parafianami oraz biskupem Prosperem Bonaventurą Ky z Burkina Faso odwiedził Polskę.
W naszym regionie powstanie kolejnych 77 Ekopracowni pod Chmurką. Rozstrzygnięta została II edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07