107,6 FM

Dżihadyści wchodzą do szkół

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zamknęli większość szkół w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, by wprowadzić tam własny "islamski program nauczania" - podało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W czasie, w którym szkoły nie będą funkcjonowały, bojownicy IS ocenią znajomość szariatu, czyli islamskiego prawa, wśród nauczycieli.

Według lokalnych źródeł islamiści zorganizowali w środę w jednym z meczetów w mieście Al-Majadin spotkanie z dyrektorami szkół, na którym poinformowali ich o tej decyzji.

Radykalna organizacja zbrojna, która kontroluje prawie całą prowincję Dajr az-Zaur, z wyjątkiem okolic lotniska, zorganizuje nauczycielom z Al-Majadin kurs religijnego prawa muzułmańskiego, by przygotować ich do stosowania nowego programu nauczania.

IS poinformowało też nauczycieli z miasta Abu Kamal, przy granicy z Irakiem, że czwartek jest ostatnim dniem nauczania i że muszą przyłączyć się do zajęć, których tematem będzie szariat.

Przeciwko zamykaniu szkół protestowali w jednej z dzielnic miasta Dajr az-Zaur uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Państwo Islamskie opanowało znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz na północy i wschodzie Syrii. W czerwcu dżihadyści ogłosili powstanie na tych terenach sunnickiego kalifatu.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama