107,6 FM

Posłańcy i oszczercy

"Anioły i demony. Sztuka rozeznawania duchów" - na cykl wykładów o bytach duchowych zapraszają jezuici z Rakowieckiej.

- Właściwą ojczyzną aniołów jest niebo. Opuszczają je tylko wtedy, gdy wysyła je Bóg, powierzając im do wykonania zadanie. Ukazują się ludziom we śnie i na jawie. W zewnętrznym wyglądzie często są podobni do ludzi - tłumaczył podczas listopadowego spotkania "Świat aniołów i demonów zapisany w Biblii” o. Jerzy Seremak SJ.

Wyjaśnił, że odczytując działanie aniołów, można wśród nich wyróżnić: obrońców, archaniołów, aniołów Pana, interpretatorów czy aniołów sądu, kary i śmierci.

- Anioły są tylko i aż dobre, a demony mienią się wieloma kolorami zła i przez to dla niektórych wydają się ciekawsze - tłumaczył o. Seremak. Wyjaśnił, że złe duchy działają na własną rękę i chcą ludzi odciągnąć od Boga.

- Powstaje taki paradoks, że im bardziej się na demonach koncentrujemy, tym bardziej są one obecne w naszym życiu. Perfidny sposób kuszenia przez demonów to dążenie do przekonania ludzi o ich wszechmocy i doprowadzenie do interesowania się nimi - przestrzegał.

Podsuwał też wskazówki, jak walczyć ze złem. - Nie walczcie z demonami na własną rękę. Trzymajcie się Boga. Czuwajcie, ale nie bądźcie sparaliżowani strachem - zakończył o. Seremak.

Tegoroczny cykl wykładów poświęcony jest bytom duchowym. - Człowiek jest areną, na której ciągle toczą walkę dobro i zło. Od niego zależy, czy pójdzie w kierunku inspiracji dobrego czy złego ducha. Naświetlamy to zagadnienie z punktu widzenia teologicznego, psychologicznego, społecznego i artystycznego - wyjaśnia o. dr Artur Filipowicz SJ, koordynator cyklu konferencji.

Wykłady odbywają się w drugi czwartek miesiąca o godz. 19 w Auli Wielkiej Colegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61. Wstęp wolny.

Plan spotkań na bieżący rok akademicki jest następujący:

- 11 grudnia, „Bezcielesne potęgi i wąż starodawny”, o. Marek Blaza SJ;

- 8 stycznia, „Pokusa czy natchnienie? Ignacjańska droga współpracy z Bogiem”, o. Tadeusz Kotlewski SJ;

- 12 marca, „Między dobrem a złem - sztuka roztropnej oceny postępowania człowieka”, o. Artur Filipowicz SJ;

- 16 kwietnia, „Dobro i zło w filmie”, Krzysztof Zanussi;

- 14 maja, „Anioł i diabeł między wierszami”, o. Wacław Oszajca SJ.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama