107,6 FM

ABW wyjaśnia ws. wyborczego skandalu

PKW od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego.

Atak nie dotyczy systemu wyborczego - poinformował w środę rano rzecznik ABW Maciej Karczyński, opierając się na informacji otrzymanej z PKW. Dodał, że po otrzymaniu informacji nt. nieuprawnionego dostępu do baz danych strony PKW natychmiast polecono zmianę haseł i zabezpieczenie logowań.

Karczyński w komunikacie przesłanym w środę rano PAP przypomniał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek w późnych godzinach wieczornych otrzymała informację od Państwowej Komisji Wyborczej o incydencie dotyczącym nieuprawnionego dostępu do bazy danych strony internetowej www.pkw.gov.pl.

"Według informacji otrzymanej z PKW, atak nie dotyczy systemu wyborczego" - zapewnił.

Jak dodał, Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań do systemu.

W tej chwili ABW zbiera materiał, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej - poinformował rzecznik ABW.

W TVN24 rzecznik ABW poinformował, że "obecnie ABW będzie ustalać, w jaki sposób doszło do ingerencji, kto mógł ewentualnie tego dokonać i dlaczego". "My musimy sprawdzić, czy zawiodły systemy teleinformatyczne, czy zawiódł ewentualnie człowiek" - dodał.

Na stronie niebezpiecznik.pl pojawiła się we wtorek wieczorem informacja pochodząca - jak podano - od dwóch anonimowego nadawców, którzy wykradli 270 rekordów zawierających dane pracowników Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej. Według niebezpiecznika.pl wykradziono m.in. adresy email, loginy, hasła.

PKW potwierdziła w komunikacie, że uzyskano nieautoryzowany dostęp do baz danych strony internetowej www.pkw.gov.pl. Zapewniła jednocześnie, że podjęła niezbędne środki ostrożności w postaci zablokowania dostępu do sieci PKW z zewnątrz.

"Polecono natychmiastową zmianę haseł wszystkich pracowników. Ograniczono dostęp do strony zliczającej wybory wyłącznie do sieci wewnętrznej do momentu zmiany wszystkich haseł w systemach PKW" - podano.

Ponadto PKW zapewniła w komunikacie przesłanym PAP, że strona www.pkw.gov.pl pracuje w innej sieci niż system wyborczy, a "liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od uzyskania nieuprawnionego dostępu do strony www.pkw.gov.pl".

PKW poinformowała o wykryciu incydentu ABW.

PKW od niedzieli, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach samorządowych, boryka się z problemami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. Wciąż brakuje pełnych wyników; najdłużej trwa ustalanie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich. W środę na ranem Komisja podała wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (bez gmin Bolków oraz Dzierżoniów).

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama