107,6 FM

Kościół Anglii wyświęci kobietę na biskupa

Królowa Anglii zaakceptowała dziś nominację pierwszej kobiety-biskupa w historii Kościoła Anglii. Libby Lane, dotychczasowa wikariusz, została nowym biskupem Stockport niedaleko Manchesteru w północnej Anglii. Sakrę nowa biskupka przyjmie 26 stycznia 2015 r.

Premier David Cameron zareagował na Twitterze pisząc: "Gratulacje dla wielebnej Libby Lane z okazji przyjęcia jako pierwsza kobieta w Kościele święceń biskupich. To historyczne mianowanie i ważny dzień dla równouprawnienia".

Lane jest zamężna. Jej mąż także jest księdzem, pracuje jako kapelan na lotnisku w Manchesterze. Oboje mają dwoje dzieci. Libby Lane od 2000 roku swoją kapłańską posługę pełniła w Chester w północno-zachodniej Anglii.

Synod Generalny Kościoła Anglii przegłosował w lipcu możliwość wyświęcania kobiet na biskupów, a w listopadzie trzy kolegia delegatów - biskupów, duchownych i laikatu - definitywnie przyjęły odpowiednie przepisy w tej sprawie.

W Kościołach anglikańskich USA, Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Suazi kobiety mogły już wcześniej być ordynowane na biskupów.

Reforma w Kościele Anglii może, jak pisze AFP, pociągnąć za sobą inne Kościoły anglikańskie.

Kobiety mogą być wyświęcane na księży już od 1992 roku, ale faktycznie pierwsze ordynacje miały miejsce dwa lata później. Obecnie kobiety stanowią jedną trzecią anglikańskiego kleru.

Kościół anglikański liczy 80 mln wyznawców na świecie.

Uwaga: depesza PAP została przeredagowana w celu usunięcia nieprawdziwej informacji, jakoby święcenia odbyły się już dziś.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama