107,6 FM

Święci Karmelu koncertowali z młodymi

W trzecią środę miesiąca odbyło się kolejne spotkanie w drodze na Światowe Dni Młodzieży. Tym razem młodzi z archidiecezji zorganizowali czuwanie z udziałem Świętych Karmelu.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Światowych Dni Młodzieży, której przewodniczył o. Mariusz Wójtowicz OCD, a krótkie kazanie wygłosił ks. Marcin Wierzbicki, koordynator ŚDM archidiecezji katowickiej. Mówił w nim o tym, jak przez wiele pokoleń ludzie oczekiwali wypełnienia Bożej obietnicy, nadejścia Mesjasza, Jezusa Chrystusa. Ksiądz Marcin przypomniał zgromadzonej młodzieży, że ona również może i powinna w swoich sercach obudzić takie ogromne pragnienie Boga.

Po Eucharystii w kościele Mariackim w Katowicach wystąpił siedmioosobowy zespół młodych muzyków, który tworzy kompozycje oparte na tekstach św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, czy bł. Elżbiety. Poetycki klimat utworów wprowadził słuchaczy w nastrój adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Jak mówią sami artyści, ich granie to coś więcej niż tylko dźwięki. "To Święci, którzy mówią o swojej przyjaźni z Bogiem poprzez muzykę".

Góra Karmel jest ściśle związana z ŚDM w archidiecezji katowickiej. To właśnie duchowość tego świętego miejsca będzie zgłębiana przez 20 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą do 320 parafii naszej diecezji w 2016 r. Koncert był okazją do wzbogacenia wiedzy na temat historii Góry Karmel, zgromadzeń oraz świętych z nią związanych. W przerwach między kolejnymi utworami, przedstawiano ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w przeszłości.

Muzycy dużo miejsca poświęcili przede wszystkim postaci Teresy od Jezusa pochodzącej z Ávila, która odpowiada za reformę klasztoru karmelitańskiego w XVI wieku. To właśnie tej niezwykłej świętej poświęcone są nabożeństwa roratnie w wielu parafiach, a także adwentowy cykl "Gościa Niedzielnego". Stąd, wydarzenie bardzo dobrze wpisało się w przeżywany właśnie okres liturgiczny.

Spotkanie zakończyło się kawą i ciastkiem w Centrum Młodzieży i Ewangelizacji Archidiecezji Katowickiej, gdzie zgromadzona młodzież dyskutowała na temat przygotowań do ŚDM 2016.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama