107,6 FM

Wspólnota? To dla słabeuszy. Czyli dla nas.

A oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Łk 4,20

Posłuchaj Ewangelii z komentarzem. Aby pobrać lub słuchać na urządzeniach mobilnych, kliknij TUTAJ.

10.01.2015 rozważa Adam Szewczyk

Wspólnota? To dla słabeuszy. Pewnie wielu tak myśli. I dobrze myśli. Potrzeba bycia we wspólnocie jest wdrukowana w serce każdego z nas. Rodzina, Fecebook, grupa anonimowych alkoholików, koledzy z podwórka. O Kościele ktoś powiedział, że jest wspólnotą wspólnot. Wspólnoty wyrastające na jego gruncie różnią się od wszystkich innych: w ich centrum nie stoi żaden guru, psychoterapeuta ani idea, tylko osoba Jezusa Chrystusa. Jeśli wspólnota chce być przestrzenią dla działania Ducha Świętego, oczy wszystkich jej członków muszą być utkwione w Chrystusie. Był czas, kiedy myślałem, że dam radę. Nie dałem. Trafiłem do małej wspólnoty. Wspólnota uratowała życie moje i wielu moich braci. Kiedy pozwolisz się Jezusowi dotknąć, opadają wszystkie maski. Leją się łzy, kruszą się kajdany, pryskają złudzenia. To nie apostołowie znaleźli Jezusa i nie wymyślili sobie, że od teraz będą wspólnotą. To Jezus znalazł apostołów i to Jezus stworzył pierwszą wspólnotę. To chyba tłumaczy ten fenomen. Bo uczenie się wiary w małej wspólnocie nie jest pomysłem człowieka, tylko Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • malinka
  10.01.2015 13:15
  Pozwolę sobie przedstawić swój punkt widzenia bo nie ze wszystkim mogę się zgodzić.
  Po pierwsze, teza jakoby każdy z nas chciał należeć do jakiejś wspólnoty. Oczywiście tak nie jest bo jest wielu ludzi, którzy wybierają samotność i jest im z tym dobrze :), na przestrzeni wieków mieliśmy wielu pustelników i ludzi stroniących od innych, chrześcijan w tym katolików :)
  Jeśli chodzi o wspólnoty wyrastające z kościoła, w których centrum nie stoi żaden guru to tutaj też nie mogę się zgodzić bo znam jedną, w której wyznawcy mają swojego guru a cześć mu wyrażana, przejawia się w całowaniu go po rękach. Nie wiem na którym miejscu w tej wspólnocie jest Bóg ale obawiam się że nie na pierwszym (oczywiście mogę się mylić).
  Jeżeli chodzi o wartości terapeutyczne jakie daje wspólnota to są one niepodważalne biorąc pod uwagę różne grupy np. AA, ludzi uzależnionych od seksu, gier czy innych rzeczy. Najlepszym dowodem jest ilość ludzi "wyleczonych" :))
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.