Protestowali przeciw islamofobii

dodane 02.01.2015 19:31

PAP |

Ponad tysiąc osób wzięło w piątek udział w marszu przeciw islamofobii po serii ataków na meczety, do których doszło w minionym tygodniu w kilku szwedzkich miastach. Protesty odbyły w Sztokholmie, Malmoe i Goeteborgu.

Protestowali przeciw islamofobii   FREDRIK SANDBERG /PAP/EPA

"Chcemy wysłać sygnał, że ataki na meczety oraz inne akty agresji motywowane nienawiścią do muzułmanów są problemem całego społeczeństwa, a nie samych muzułmanów" - powiedział agencji AFP rzecznik stowarzyszenia muzułmanów Muhammed Kharraki.

Ataki na meczety potępiła w piątek szwedzka minister kultury i demokracji Alice Bah Kuhnke, która spotkała się z uczestnikami marszu przeciw islamofobii i wezwała do mobilizacji przeciw tym, którzy "chcą zastraszyć i poniżyć" swych współobywateli.

Szwedzka policja nadal poszukuje sprawcy ataku na meczet w Uppsali, we wschodniej Szwecji, w którego kierunku w nocy ze środy na czwartek ktoś rzucił koktajlem Mołotowa. Był to trzeci incydent tego rodzaju w ciągu minionego tygodnia.

Koktajl Mołotowa nie wywołał pożaru. Na głównych drzwiach meczetu napisano wulgarne antymuzułmańskie hasło.

W nocy z niedzieli na poniedziałek podpalono inny meczet - w mieście Esloev na południu kraju. Policja informowała o nieznacznych zniszczeniach materialnych; nikt nie został poszkodowany.

W dniu Bożego Narodzenia pięć osób odniosło obrażenia na skutek podpalenia meczetu przez nieznanego sprawcę w mieście Eskilstuna, w środkowej Szwecji. W chwili wybuchu pożaru w meczecie znajdującym się na parterze mieszkalnego budynku przebywało ok. 15-20 osób.

Do incydentów doszło w czasie, gdy w Szwecji trwa ostra debata o polityce imigracyjnej kraju. Skrajna prawica chce ograniczyć o 90 proc. liczbę osób mających prawo ubiegać się o azyl w Szwecji, podczas gdy partiom głównego nurtu zależy na utrzymaniu dotychczasowego liberalnego podejścia. W tym roku oczekuje się rekordowej liczby ponad 100 tys. wniosków o azyl.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEMONSTRACJA, IMIGRACJA, ISLAM, SZWECJA, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 ano 03.01.2015 11:01
Niezalogowany użytkownik Ano właśnie - obawa obawie nierówna. W dzisiejszym świecie jakakolwiek niechęć do jednej z grup społecznych (wyłączając chrzescijan, zwłaszcza katolików) traktowana jest jak nazizm. Jeśli jednak lokator, wynajmujący pokój w moim mieszkaniu, wyznawałby poglądy usprawiedliwiające kradzież, to chyba mógłbym - na logikę - dość zasadnie zacząć obawiać się o różne sprzęty, które posiadam, i nikt by mnie nie mógł za to winić.
Plusów: 5 ble 02.01.2015 22:54
Niezalogowany użytkownik Emigracja z krajów muzułmańskich powinna być jesli nie całkowicie zatrzymana to wyjątkowo mocno zaostrzona. Wśród tych "biednych" emigrantów najwiecej jest wysłanych do islamizowania zachodu oraz do rozrodczości. Nie mam złudzeń Zachodnia Europa zażarcie bedzie bronić praw muzułmanów, wypierając się mordowanych chrześcijan przez tych rzekomo prześladowanych i dyskryminowanych. Tak głęboko zabrnęli w tolerancję, że nikt nie chce pierwszy głośno powiedzieć stop. I jak barany powpadają w islamską przepaść, pociagając całą Europę za sobą. Ja też mówię stop głupiej bezkrytycznej emigracji i islamizacji Europy poprzez fałszywą tolerancję, której od dawna nie ma.
Muzułmanie albo niech się zaczną integrować i walczyć o prawa chrzescijan tak jak tutaj kacyki walczą o ich prawa albo niech wracają skąd przybyli.
Plusów: 5 PIESNALEWAKOWNIR 02.01.2015 20:53
Niezalogowany użytkownik Wreszcie Szwedzi budą się ,widza tę cykającą bombę . Jedynym ratunkiem biorąc pod uwagę ilość imigrantów muzułmańskich jest natychmiastowa deportacja i zablokowanie możliwości ich pobytu w Europie . Siła muzułmanów w krajach które otworzyły im furtkę rośnie z szybką progresją i one ponoszą odpowiedzialność za ten stan i co gorsza , stwarza to realne zagrożenie dla innych panstw które nie wpuszczają masowo muzułmanów Proszę zwrócic uwagę na następujący fakt W tydzień po oświadczeniu islamistów z Niemiec o nawracaniu Polaków już byli w Warszawie i ,,nawracali " My Polacy musimy się organizować przeciw planowanemu otwarciu naszych granić dla muzułmanów ,tym bardziej że w Niemczech otwarcie się mówi o konieczności przejęcia znacznej ilości imigrantów do Polski
Plusów: 5 M.T. 02.01.2015 20:36
Niezalogowany użytkownik Biedni muzułmanie, ojej... A co oni robią w Sztokholmie? I czemu nie protestują przeciw wyrzynaniu chrześcijan w swoich krajach?

wszystkie komentarze >