107,6 FM

Terror oczami świadków

Naoczni świadkowie wydarzeń w redakcji Charlie Hebdo opisują dla BBC przebieg tragicznych wydarzeń.

"Dwóch uzbrojonych mężczyzn brutalnie nas potraktowało. Chcieli dostać się na górę. Otwarłam drzwi kodem. Strzelili do Wolinski, Cabu" - mówi ilustratorka Corinne Rey, której udało schronić się pod biurkiem. Zamachowcy "mówili perfekcyjnie po francusku" i wołali, że przynależą do Al-Kaidy.

Inni świadkowie opisują, że zamachowcy byli zamaskowani w czarnych kapturach, uzbrojeni w kałasznikowy. Słyszano ponad 50 strzałów. Jeden ze świadków na ulicy określa, że byli "ekstremalnie dobrze wyszkoleni".

Atakujący "doskonale wiedzieli co robić i gdzie strzelać". "Uciekli do samochodu. Gdy tylko się tam znaleźli, samochód natychmiast odjechał. Wiedzieli co do sekundy co mają robić" - ocenia świadek.

Inny świadek z pobliskiego biura początkowo myślał, że odgłosy wystrzałów pochodzą z obchodów chińskiego nowego roku. Dopiero, gdy zobaczył policję, dotarło do niego, że chodzi o akcję kryminalną."Widziałem ludzi chowających się w stacji metra i za vanem. Zrozumiałem, że coś poważnego ma miejsce".

Niektórzy dziennikarze szukali schronienia na dachu budynku, skąd wykonane zostały pierwsze zdjęcia zamachowców. 

Reporterzy, którzy weszli do budynku redakcji po ataku, mówili o "rzekach krwi". "Kiedy weszliśmy do budynku, zobaczyliśmy, że liczba ofiar była wysoka. Wiele osób leżało na podłodze, krew była wszędzie i wielu poważnie rannych".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama