107,6 FM

Samorządowcy z górnikami

W przeznaczonej do likwidacji kopalni "Pokój" w Rudzie Śl. do protestu górników przyłączyły się kobiety z zakładów przeróbczych i administracji.

Coraz więcej pracowników kopalni podejmuje protest przeciwko rządowym planom likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej. Według związków zawodowych, pod ziemią protestuje już ponad 2 tysiące górników.

Do protestów dołączają się pracownicy zakładów powierzchniowych. Solidarność z górnikami wyrażają mieszkańcy miast, na terenach których znajdują się przeznaczone do likwidacji kopalnie: "Brzeszcze", "Sośnica-Makoszowy", "Pokój" i "Bobrek-Centrum". Zaskoczenia i dezaprobaty wobec rządowego projektu nie kryją samorządowcy.

- O planowanej likwidacji zakładu dowiedziałam się z mediów - opowiada Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, w rozmowie z katowickim "Gościem". - Wcześniej zapewniano nas, że program naprawy KW będzie konsultowany z samorządami, a żadna kopalnia w Rudzie Śląskiej nie zostanie zamknięta.

Prezydent miasta zapewnia, że pomimo wszystko władze miasta, razem z Powiatowym Urzędem Pracy, będą przygotowywać program ratunkowy dla pracowników likwidowanego zakładu. - Likwidacja kopalni będzie miała olbrzymie konsekwencje dla całego miasta, przede wszystkim dla branż okołogórniczych - twierdzi G. Dziedzic. - Jedno miejsce pracy w kopalni to cztery inne w zakładach, które obsługują górnictwo.

Samorządowcy z górnikami   Pracownice administracji i zakładów przeróbkowych na kopalni "Pokój" rozpoczynają protest Aleksandra Pietryga /Foto Gość W piątek po swojej zmianie terenu kopalni "Pokój" nie opuściły pracownice administracji i przeróbki. To one głównie, zgodnie z rządowym planem, zostaną dotknięte zwolnieniami. Większość bowiem górników dołowych z likwidowanych kopalń ma być przeniesiona do innych zakładów. Kobiety, z których wiele na kopalni przepracowało trzydzieści, czterdzieści lat, są załamane decyzją rządu. Po zwolnieniu z pracy nie widzą przed sobą żadnych perspektyw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama