107,6 FM

Putin nie przyjedzie do Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie do Polski na mające się odbyć 27 stycznia obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz - powiedział we wtorek agencji Interfax jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

"W grafiku prezydenta nie ma takiej podróży" - powiedział Pieskow, zaznaczając jednocześnie, że Putin przywiązuje wyjątkową wagę do wszystkich rocznicowych wydarzeń poświęconych drugiej wojnie światowej.

Rzecznik prezydenta Rosji poinformował, że oficjalnego zaproszenia na uroczystości rocznicowe w Auschwitz prezydent nie otrzymał.

"Generalnie na podobne imprezy - o ile dobrze rozumiemy - nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń" - oświadczył Pieskow.

Jak informował na początku stycznia Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz, organizatorzy - Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska - poinformowali o obchodach 43 państwa. Są to członkowie UE oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz, wśród których są m.in. Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan.

Cytowane przez Agencję Reutera źródła twierdzą, że na przygotowaniach do 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz cieniem położył się konflikt na Ukrainie, który spowodował najpoważniejszy od czasów zimnej wojny kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama