107,6 FM

Strajk w czternastej kopalni

50 górników zaczęło strajk "na dole" w kopalni "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych.

- Dzisio na dole nie zostajesz. Moga cie wpisać na sobota, niedziela, abo na prziszły tydziyń – mówi przez telefon do swojego rozmówcy Bogdan Syporz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” na kopalni „Bolesław Śmiały”. Odwiedziliśmy go w środę 14 stycznia, krótko przed dołączeniem górników z jego kopalni do strajku pod ziemią. - Jest aż kilkuset chętnych do bronienia naszych miejsc pracy, ludzie się wyrywają do akcji, zapisuję ich do strajku rotacyjnego już na przyszły tydzień. Zgodnie z decyzją sztabu, „na dole” protestuje na razie jednocześnie tylko po 50 osób – powiedział nam.

Kopalnia „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Średnich (dzielnicy Łazisk Górnych) jest jednym z tych zakładów, który w czasie poprzedniej reformy górnictwa był typowany do likwidacji jako trwale nierentowny. Przetrwał jednak, został zrestrukturyzowany i przez następną dekadę... przynosił zysk. Teraz znów jest pod kreską, podobnie jak cała branża, ale jego ekonomiczna sytuacja nie jest najgorsza. - Wtedy nasza kopalnia nie została zamknięta między innymi dzięki kolegom z innych kopalń, którzy byli z nami solidarni - wspomina Bogdan Syporz.

Strajk w czternastej kopalni   Kopalnia "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Przemysław Kucharczak /Foto Gość Strajk na "Śmiałym” w Łaziskach zaczął się o 14.00. Przyłączenie się zakładu do protestu oznacza, że teraz strajkują już wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. - Większość ludzi na Śląsku wie, co tu jest grane. Że nie chodzi tylko o te cztery kopalnie, ale o całość górnictwa. A jak padnie górnictwo, to już wszystko w regionie poleci i skończy się ostatecznie na degradacji Śląska - uważa przewodniczący Syporz. - Ponieważ ta świadomość na Śląsku jest, mamy też sygnały spoza kopalni, że ludzie są gotowi przyłączyć się do naszego protestu, jeśli w następnych krokach akcja zostanie przeniesiona na zewnątrz - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama