107,6 FM

Skąd nasz ród?

Film Marka Kołdrasa o tym, co znaleziono w ziemi przed budową A4 oraz prapoczątkach Przedgórza można już zobaczyć w sieci.

Premiera filmu „Prapoczątki Przedgórza” odbyła się w sali audytoryjnej biblioteki pedagogicznej w Brzesku. Placówka była partnerem przedsięwzięcia razem ze stowarzyszeniem „Kwartet na Przedgórzu”.

Film opowiada o efektach prac wykopaliskowych na terenie Szczepanowa, Sterkowca, Jasienia, Łoniowej i Żerkowa.

- Przyczyną powstania filmu były wykopaliska archeologiczne, które były na tym terenie prowadzone przez trzynaście lat, a ostatecznym impulsem wystawa archeologiczna, która powstała po zakończeniu wykopalisk. Postanowiliśmy opowiedzieć historię prapoczątków regionu brzeskiego na podstawie wykopalisk przedautostradowych, sięgnęliśmy też do wyników badań archeologicznych, które były prowadzone na terenie Łoniowej i Żerkowa przez zespół prof. Walde Nowaka - mówi Marek Kołdras.

Znaleziska w rejonie Brzeska i Dębna mówią o osadnictwie ludzi reprezentujących kulturę rolników naddunajskich, którzy przybyli na te ziemie 7,5 tys. lat przed Chr. - Wniosek generalny to zaskoczenie faktem, że wcale nie szliśmy w jakimś ogonie Europy, czyli tych wschodzących cywilizacji, tylko równolegle się rozwijaliśmy - dodaje Marek Kołdras.

W filmie pokazano m.in. rekonstrukcję w technice 3D słupowych domów halowych, których ślady odnaleziono na terenie Łoniowej i Żerkowa. - Przy rekonstrukcji domu halowego w technice 3D korzystałem z własnych materiałów, z dokumentów, znalezisk archeologicznych. Reszta to owoc twórczej wyobraźni - mówi Łukasz Multan.

Widzowie nie kryli zaskoczenia ty, co odkryto na terenie ich „małej ojczyzny”. - Budowę autostrady kojarzyliśmy z wielką „rozróbą”, a nie przypuszczaliśmy, że przy okazji tak ogromnych prac można było odkryć tak ważne dla naszej historii, kultury rzeczy. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że tak głęboko sięgała ta kultura naddunajska i że ślady po niej zostały znalezione w dość wierzchniej warstwie ziemi. Film to początek drogi, myślę, że materiały posłużą do bardziej naukowego opracowania i przedstawienia ludziom jako materiałów edukacyjnych - mówi Ryszard Ożóg, wicestarosta powiatu brzeskiego.

- Jestem brzeszczanką i cieszę się, że przez taki film czegoś więcej dowiedzieliśmy o naszej historii. To niezwykłe, że tak dawno istniały tu ślady ludzkiego życia i tak gęste było zaludnienie na tych terenach - cieszy się Teresa Świerczek, kierownik brzeskiej biblioteki pedagogicznej.

Zobacz film "Prapoczątki Przedgórza"

Prapoczątki Przedgórza
StudioplTV

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama