107,6 FM

Kard. Nycz: Nie kadrujcie wydarzeń

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe pracowników mass mediów z kard. Kazimierzem Nyczem. Krótki referat dla dziennikarzy wygłosił także bp Grzegorz Ryś.

Gościem dorocznego spotkania pracowników mass-mediów z metropolitą warszawskim był biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś, który wygłosił krótki wykład "Problem z kadrowaniem. Kościół i wiara w mass mediach"

Biskup, przytaczając przykład obrazu synodu i Kościoła, jaki wytworzyły media, zwrócił uwagę na wielką rolę emocji, pytań i odpowiedzi, które przekazują dziennikarze. - Relacja z synodu pokazała, jak ważne jest to, co robicie. Emocje, które ma po synodzie także wielu duchowych, są waszymi emocjami, pytania, które stawiacie są waszymi pytaniami, odpowiedzi jakich udzielają, są waszymi odpowiedziami - zauważył bp G. Ryś.

Dodał także, że waga tego, o czym piszą dziennikarze zaczyna się na poziomie pytań, które sobie stawiają. Zaznaczył, że odpowiedź na to, jakie pytania powinni zadawać dziennikarze można znaleźć w narracji Ewangelicznej o rozmnożeniu chleba. - To samo wydarzenie opisane jest z trzech stron z coraz głębszymi pytaniami dotyczącymi prawdy o Bogu, Jezusie i relacji człowieka do Boga, który jest w Jezusie - wyjaśnił krakowski biskup.

Na zakończenie życzył dziennikarzom "świeżości życia”. - Aby, to doświadczenie rodziło się z pytań, które są w was, i którymi będziecie zarażać ludzi, bo to o czym piszecie jest często dla nich jedyną lekturą - powiedział.

Na kanwie "kadrowania wydarzeń” słowo do dziennikarzy skierował także metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył, jak ważna jest odpowiedzialność za całość przekazu. Przypominając toczącą się w mediach dyskusję wokół październikowego synodu na temat rodziny zauważył, że dziennikarze potrafią narzucić narrację np. wokół dwóch lub trzech punktów, gdy tymczasem punktów w  dokumencie końcowym jest aż 62. - Nie kadrujcie wydarzeń, ale ukazujcie całość problemu - apelował.

Kard. Kazimierzy Nycz, w kontekście ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w paryskiej redakcji satyrycznego pisma "Charlie Hebdo”, zwrócił uwagę na granice wolności słowa. - Jeżeli ktoś mówi, że w imię demokracji i wolności nie może być tych granic, to ja nie bardzo chciałbym w takim społeczeństwie żyć - powiedział kard. Nycz. Według niego zagadnienie to dotyczy mediów nie tylko francuskich, ale mediów w ogóle.

Zdaniem metropolity warszawskiego, wydarzenia w Paryżu, nie były zderzeniem islamu i chrześcijaństwa, bo zaatakowana gazeta szydziła nie tylko z tych dwóch religii, ale także z judaizmu i innych. - Jest to raczej zderzenie cywilizacji religijnej z cywilizacją skrajnie laicką - zauważył kardynał. Dodał także, że nie można nazywać strzelających "obrońcami swojej religii”. - Taki terror nie jest niczym usprawiedliwiony i trzeba go ocenić jako coś bardzo złego, tragicznego - powiedział kardynał.

Podczas spotkania z pracownikami mediów, zaapelował do dziennikarzy, by podejmowali już tematy związane z mającymi się odbyć w 2016 r. w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży. Z tej okazji do archidiecezji warszawskiej na tzw. tydzień misyjny przyjedzie także ponad 30 tys. młodych ludzi. - Będziemy chcieli pokazać im stolicę, Mazowsze, życie religijne i świeckie. To będzie wielkie wydarzenie religijno-kulturalne w całej ojczyźnie, a to jakie będzie zależało także od mediów - powiedział.

Na zakończenie życzył dziennikarzom, by "nadchodzący rok był błogosławiony, pełen łaski, żeby wydarzenie betlejemskie wpływało na nasze życie”. - Niech w tym wydarzeniu będzie czas i na refleksję, modlitwę i na wszystkie sprawy, które są potrzebne, żeby się człowiek od czasu do czasu mógł zatrzymać i pomyśleć, co w swoim życiu robi. Czy to rzeczywiści służy człowiekowi, społeczności ludzkiej, rodzinie i temu wszystkiemu, przed czym jesteśmy postawieni. Nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie - zakończył.

Podczas spotkania zaprezentowana została nowa storna internetowa diecezji. Witryna zawiera profilowane informacje dla wiernych, księży i dziennikarzy. - Strona ma charakter informacyjny i formacyjny. Jest mniej instytucjonalna, a bardziej ewangelizacyjna - powiedział ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy warszawskiej kurii.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama