"Jedyny kościół, który oświeca, to ten, który płonie"

dodane 19.01.2015 14:48

KAI |

„Jedyny kościół, który oświeca, to ten, który płonie. Przyłącz się!” - takie wezwanie znalazło się na jednym z dzieł sztuki wystawianych w Muzeum Królowej Zofii w Madrycie.

"Jedyny kościół, który oświeca, to ten, który płonie"   Lauren Manning / CC 2.0 Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Wypisano je na pudełku zapałek, będącym częścią ekspozycji „Wiedza rzeczywiście użyteczna”. Sekretarz generalny, a zarazem rzecznik Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej, ks. José María Gil Tamayo wezwał dyrekcję muzeum do usunięcia z wystawy dzieła, które obraża uczucia religijne.

- Uczucia religijne powinny być szanowane - wskazał duchowny, zaznaczając, że z takim samym przekonaniem protestowałby także, jeśli obrażono by uczucia muzułmanów, żydów czy protestantów. Dodał, że wolność przekonań i wolność słowa są konieczne, ale nie mają wartości absolutnej, którą posiada jedynie godność osoby ludzkiej.

Muzeum Królowej Zofii oświadczyło, że dzieła sztuki wyrażają jedynie opinie artystów i że placówka w żadnym razie ich nie podziela.Tymczasem Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Katolickich (AEAC) pozwało do sądu dyrektora muzeum, zarzucając mu przestępstwo polegające na obrazie uczuć religijnych oraz podżeganiu do dyskryminacji, nienawiści i przemocy z powodów religijnych.

Dyrektor ds. międzynarodowej współpracy prawej i kontaktów z religiami w ministerstwie sprawiedliwości Javier Herrera García-Canturri przyznał w rozmowie z agencją Europa Press, że znajdujące się na wystawie dzieło jest prowokujące i może być obraźliwe. Jednak - jego zdaniem - prowokacja nie jest przestępstwem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANTYKLERYKALIZM

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Krzysiek 19.01.2015 18:25
Niezalogowany użytkownik >>prowokacja nie jest przestępstwem<<

Jeżeli stwierdzę: "posłowie i ludzie władzy to ludzie wykorzystujący swoje stanowiska TYLKO dla własnej korzyści materialnej"

To czy jest to prowokacja, zgodna z prawem, czy też jest to przestępstwo?

Jest obiektywna prawda, niezależnie od punktu siedzenia - nie pomawia się drugiego, niezależnie jak nisko w swoich czynach upada.
Plusów: 1 carioca 19.01.2015 17:55
Niezalogowany użytkownik Nie wiem dlaczego dopiero teraz o tym piszecie. To sprawa sprzed 2 miesięcy. Gratuluję refleksu!
Plusów: 9 ape 19.01.2015 15:26

Jak tak można...

To nie o obrażanie uczuć religijnych chodzi, tylko o nawoływanie do nienawiści religijnej. W tej jak to mówią katolickiej Hiszpanii. Ta era minęła.

Wojenny Islam i wojujący ateizm ścierają się w zachodniej Europie, wyznawcy śmierci kontra wyznawcy śmierci (jedni zabijają ciało, drudzy duszę).

Plusów: 10 Plum 19.01.2015 15:01
Niezalogowany użytkownik To może podpalić dom tego pana, co tak świetne wyjaśnienie daje. To zdanie to tylko prowokacja, oczywiście "artystyczna", a prowokacja nie jest przestępstwem.
Żałosna ta dzisiejsza cywilizacja i jej absurdalne idee. Przykro będzie ginąć w oparach absurdu. Na szczęście po drugiej stronie życia będzie tylko Miłość i ani śladu po tych oparach.

wszystkie komentarze >