107,6 FM

Kolejki chętnych do więzienia

Ponad 5 tys. osób zapisało się na dzień otwarty w mazowieckich aresztach i więzieniach.

Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Dni otwarte w aresztach zaplanowano na 7 i 8 lutego. Organizatorzy otrzymali ponad 3 tys. maili ze zgłoszeniami ok. 5 tys. osób. Zgłoszenia przysyłały osoby indywidualne, ale także szkoły i uczelnie wyższe. "Listy zwiedzających już zostały zamknięte” – podkreśla rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie Elżbieta Krakowska. Nie wyklucza, że jeszcze w tym roku zorganizowane zostaną podobne tego typu akcje. Organizatorem akcji „(Nie)poznane w więzieniach” jest OISW w Warszawie. Akcja obejmie wszystkie areszty śledcze w stolicy oraz w Radomiu, Płońsku i Grójcu oraz Zakłady Karne w Siedlcach i Żytkowicach.

Jak podkreśla rzecznik, okazją do zorganizowania dni otwartych jest obchodzony 8 lutego Dzień Służby Więziennej. „W tym roku w tak nietypowy sposób postanowiliśmy obchodzić nasze święto. Chcemy nie tylko celebrować, organizować uroczystości, ale także pokazać społeczeństwu, co tak naprawdę robimy za murami więzienia” – wyjaśnia E. Krakowska.

W ramach dni otwartych zwiedzający będą mogli zobaczyć nieznane i nieudostępniane dotąd miejsca – oddział dla szczególnie niebezpiecznych więźniów w areszcie przy Rakowieckiej w Warszawie, podziemia największego w Europie więzienia na warszawskiej Białołęce, nowoczesne areszty na Służewcu i w Radomiu, ponad 170-letnie więzienie w Siedlcach oraz placówki dla skazanych kobiet na warszawskim Grochowie. Zwiedzający areszty zobaczą też m.in. oddział mieszkalny, celę, świetlicę i spacerniak. W programie wizyty jest także spotkanie z funkcjonariuszami służby więziennej: wychowawcami, strażnikami oraz psychologami i terapeutami, a także z więźniami.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama