107,6 FM

Kraków będzie gościnny

Wolontariusze przyjmą pod swoje dachy 150-200 tys. uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Do końca stycznia Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 zbiera deklaracje mieszkańców Krakowa dotyczące zakwaterowania młodych, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem. Organizatorzy liczą, że krakowianie przyjmą pod swój dach 150-200 tys. pielgrzymów.

„Rodzina przyjmująca pielgrzymów powinna zapewnić im możliwość przenocowania oraz zagwarantować możliwość umycia się i skorzystania z toalety” – wyjaśnia Patrycja Filipiak z departamentu logistyki i dodaje, że rodzina nie jest zobligowana do zapewnienia gościom wyżywienia, ani organizowania im czasu wolnego.

Pielgrzymi od rana do wieczora będą przebywali poza domem biorąc udział w programie ŚDM. Ponadto każdy uczestnik przyjeżdża ze śpiworem i karimatą, więc liczy się z noclegiem na podłodze. Minimalna przestrzeń jaką należy zapewnić pielgrzymowi to ok. 3 metry kwadratowe.

„Młodzież na nocleg może przyjąć każdy, kto ma chęć i możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że minimalna liczba osób, które rodzina zadeklaruje się przyjąć to dwie. Nie będziemy kwaterować osób pojedynczo” – informuje Patrycja Filipiak wskazując m.in. na względy bezpieczeństwa oraz komfort psychiczny tak rodzin przyjmujących, jak i samych pielgrzymów.

Badanie przeprowadzone wiosną 2014 roku przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Fundacja SOCJOMETR wykazało, że w krakowskich rodzinach znajdzie nocleg 150 tys. pielgrzymów. Zbierana i opracowywana obecnie baza zakwaterowania ma na celu potwierdzenie tych wyników. „Jeśli uda się zakwaterować u rodzin w samym Krakowie 150-200 tys. osób, to na pewno będzie to wynik zadowalający” – przekonuje Patrycja Filipiak.

Wstępne deklaracje (dostępne m.in. na oficjalnej stronie Komitetu Organizacyjnego ŚDM www.krakow2016.com) należy dostarczyć do swojej parafii do końca stycznia 2015.

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama