107,6 FM

Górale kolędowali, że hej!

Prawie 50 grup kolędniczych z południa Polski wzięło udział w konkursie, zorganizowanym w ramach 43. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Karnawał zakończył się w niedzielę 8 lutego.

Komisja oceniająca grupy kolędnicze, które na Podhale przyjechały z różnych części Małopolski i nie tylko z satysfakcją podkreśla dużą różnorodność zaprezentowanych form grup kolędniczych oraz ich wysoki poziom artystyczno-merytoryczny.

"Jest to z jednej strony rezultat dobrej pracy instruktorów i kierowników grup, zaangażowania ich członków, a z drugiej strony wieloletniego ich udziału w terenowych kwalifikacjach i warsztatowych rozmowach z ekspertami" - czytamy w protokole konkursowym.

Jury (mgr etnomuzykolog Aleksandra Bogucka, językoznawca dr Artur Czesak, etnograf Benedykt Kafel, etnolog mgr Dorota Majerczyk oraz antropolog kulturowy dr hab. Stanisław Węglarz), postanowiło przyznać osiem równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze "złotymi rozetami góralskimi" oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 700 zł dla grup kolędniczych "z gwiazdą" z Krasnego-Lasocic, "z turoniem" z Sadku-Kostrzy, "z Dorotą" z Rudnika, "z turoniem" z Lubomierza, "dziady noworoczne" ("Rozbójnicy") z Suchego (Laliki), "z dziadem" z Zakopanego, "herody" z Juszczyna, "draby" z Ptaszkowej.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 3500 zł ufundowane zostały przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

W ramach 43. Góralskiego Karnawału został przeprowadzony także przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego. Pierwsze miejsce wraz z ciupagą zbójnicką i nagroda pieniężną w wysokości 1500 zł otrzymał zespół "Zbójecko Familia" z Czarnego Dunajca.

"Popisy par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego przyczyniają się do utrzymania właściwego poziomu wykonawczego tańców w poszczególnych regionach. Tego rodzaju przeglądy tańców zachęcają młodzież do udoskonalania swoich umiejętności z zakresu tańca, śpiewu i muzyki" - napisali w protokole pokonkursowym członkowie jury.

43. Góralski Karnawał to także wystawy twórczości ludowej. Podczas tegorocznej imprezy swoje prace zaprezentowało 39 twórców z 21 miejscowości.

W sumie można było zobaczyć 641 prac z wielu dziedzin: skórnictwa, ludwisarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, malarstwa na szkle, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i bibułkarstwa. Tradycyjnie część wystawy należała do uczniów Szkoły Ginących Zawodów działającej przy bukowiańskim Domu Ludowym.

Podczas Góralskiego Karnawału odbywa się też Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich. Te psy są ściśle związane z tradycjami góralskimi i pasterskimi na Podhalu, dlatego nie mogło ich zabraknąć także w Bukownie Tatrzańskiej.

W tym roku zaprezentowało się 26 owczarków. Większość pochodziła oczywiście z Podhala, które jest głównym miejscem hodowli tych psów. Jednak całą wystawę wygrała suczka pochodząca z Dolnego Śląska.

Z powodu pogody (opady śniegu i bardzo silny wiatr) odwołano konkursową Paradę Gazdowską połączoną z widowiskowymi konkurencjami. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama