107,6 FM

Szczyt w Mińsku ok. godz. 16 czasu polskiego

Spotkanie przywódców tzw. czwórki normandzkiej w Mińsku w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie rozpocznie się w środę około godz. 18 czasu lokalnego (ok. godz. 16 w Polsce) - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na własne źródła.

Przedstawicielka prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Iryna Heraszczenko oświadczyła, że podczas rozmów będzie się on domagać wypełnienia najważniejszych zapisów porozumienia pokojowego z Mińska, które zawarto we wrześniu: wstrzymania ognia, wycofania ciężkiego uzbrojenia i uwolnienia wszystkich jeńców i więźniów.

"Prezydent Ukrainy po raz kolejny podejmie kwestię niezwłocznego uwolnienia zarówno Nadii Sawczenko (ukraińskiej pilotki), która prowadzi głodówkę w rosyjskim więzieniu, jak i Ołeha Sencowa (uprowadzonego z Krymu obywatela Ukrainy) oraz wszystkich innych więźniów politycznych przetrzymywanych na terytorium Federacji Rosyjskiej i więzionych przez bojowników" - powiedziała Heraszczenko, występując w parlamencie.

Uczestnikami rozmów w białoruskiej stolicy będą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Ukrainy, Francji i Rosji: Poroszenko, Francois Hollande i Władimir Putin. Według agencji Interfax-Ukraina Poroszenko nie zaplanował dotychczas żadnych rozmów dwustronnych.

Dzień wcześniej ukraiński przywódca ocenił, że szczyt w Mińsku jest ostatnią szansą na wstrzymanie walk na wschodzie jego kraju. Poroszenko oczekuje, że rozmowy doprowadzą do ogłoszenia bezwarunkowego wstrzymania ognia i wycofania ciężkiej artylerii z linii walk.

Podkreślił, że osiągnięcie postępów w negocjacjach o uregulowaniu konfliktu jest niemożliwe w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bezustannym ostrzałem rakietowym, którego ofiarą padli we wtorek mieszkańcy Kramatorska w obwodzie donieckim. Zgodnie z informacjami ukraińskich władz, w wyniku ostrzału rakietowego i artyleryjskiego Kramatorska śmierć poniosło co najmniej 16 osób, a 65 zostało rannych.

Poroszenko, który w nocy z wtorku na środę był w Kramatorsku, zapowiedział, że zawiezie do Mińska dowody jednoznacznie świadczące o tym, że pociski, które spadły na to miasto, pochodzą z Rosji.

Wcześniej sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow oświadczył, że Kramatorsk zaatakowano z użyciem współczesnych rosyjskich systemów artylerii rakietowej, wystrzeliwującej pociski kasetowe.

Przeczytaj komentarz Ofiara pod ścianą.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama