107,6 FM

Polak Podróżnikiem Roku "National Geographic"

68-letni Aleksander Doba, kajakarz z pasji, został ogłoszony przez czytelników amerykańskiej edycji "National Geographic" Podróżnikiem Roku. Emerytowany inżynier mechanik z Polic jako pierwszy na świecie przepłynął kajakiem Atlantyk z Europy do Ameryki.

W plebiscycie na dziesięć nominowanych osób, których wyprawy i przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony przyrody, pomocy humanitarnej i sportu zyskały w ubiegłym roku największe uznanie, udział wzięła rekordowa liczba uczestników - ponad pół miliona. Najwięcej głosów otrzymał autor najdłuższej przeprawy kajakowej przez Atlantyk.

"Każda z nominowanych osób ma w sobie gen przygody i z pasją spełnia swoje marzenia, na nowo definiując możliwości ludzkiego ciała i ducha" - podkreśliła dyrektor wydawnicza "National Geographic Adventure" Mary Anne Potts.

"To, że wyprawa Aleksandra Doby poruszyła tak wiele osób, oznacza, że w plebiscycie zwyciężyły doświadczenie i mądrość życiowa. Doba przypomniał nam wszystkim, że niezależnie od wieku życie powinno być dla nas wielką przygodą" - zaznaczyła.

"National Geographic" organizuje plebiscyt na Podróżnika Roku od 10 lat. Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji był kataloński lekkoatleta Kilian Jornet, który stworzył nową dyscyplinę sportową łączącą biegi przełajowe z alpinizmem, pobił wiele rekordów prędkości i przesuwał granice wytrzymałości ludzkiego organizmu w środowisku górskim.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama