107,6 FM

Noworodek w oknie życia!

- To dziewczynka. Niemowlę ma się dobrze. Było zadbane, w czystych i świeżych ubrankach. Zgodnie z zasadami funkcjonowania Okna Życia niezwłocznie po znalezieniu noworodka powiadomiliśmy pogotowie. Obecnie dziecko przebywa w miejscowym szpitalu – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas.

W sobotni wieczór przechodnie spacerujący ul. Opatowską zawiadomili siostry Szarytki posługujące przy kościele Świętego Ducha, że w funkcjonującym przy siedzibie diecezjalnej Caritas oknie życia pozostawiono prawdopodobnie niemowlę. Jak relacjonują siostry, bezzwłocznie udały się do okna i zaopiekowały się pozostawionym tam noworodkiem.

Powiadomione pogotowie zabrało niemowlę do sandomierskiego szpitala, gdzie zostało objęte fachową opieką. – Cieszymy się, że okno życia tak wspaniale się sprawdziło, że dziecko jest całe i zdrowe. Zgodnie z ideą tego miejsca, to, kto przyniósł noworodka, objęte jest tajemnicą. W miejscu nie ma kamer, osoba zostawiająca dziecko jest więc anonimowa.

Według relacji sióstr i ks. B. Pituchy noworodek był pozostawiony w nowych ubrankach. Był zadbany i odżywiony. Obecnie dziecko trafiło pod fachową opiekę lekarzy z sandomierskiego szpitala. Według procedur dziecko przejdzie konieczne badania i zostanie oddane do pogotowia rodzinnego. Następnie rozpocznie się proces adopcyjny. - Okno życia jest ratunkiem dla niechcianego dziecka, gdyż inaczej byłoby porzucone. Broni też matkę przed oskarżeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia. Okno życia pozwala zagubionej matce anonimowo pozostawić nowonarodzone dziecko w specjalnie przygotowanym miejscu. Okno otwiera się z zewnątrz – wyjaśnił ks. B. Pitucha.

Funkcjonowanie okna życia w Sandomierzu oparte jest na porozumieniu podpisanym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, Siostrami Miłosierdzia oraz oddziałem ginekologiczno-położniczy Powiatowego Szpitala w Sandomierzu, który przyjmuje dziecko celem przeprowadzenia diagnostyki zdrowia dziecka. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ma za zadanie wskazanie rodziny adopcyjnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama