107,6 FM

Pięć ogromnych niewybuchów na dnie Bałtyku

Na dnie Zatoki Gdańskiej i gdyńskiego portu wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej. Ładunki zawierające blisko tonę materiałów wybuchowych zagrażają bezpieczeństwu żeglugi.

Miny udało się wykryć podczas badania dna morskiego zleconego przez Zarząd Portu w Gdyni. Cztery ładunki znajdują się za falochronem, w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch jest z kolei w basenie nr II gdyńskiego portu.

Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, oczyszczanie dna rozpocznie się 19 marca. Weźmie w niej udział ok. 60 saperów, którzy o tym, czy będą schodzili pod wodę, dowiedzą się rano w dniu poprzedzającym akcję.

Saperzy będą chcieli wyciągnąć jedną z dwóch min znajdujących się za falochronem w marinie. Druga będzie wyławiana w tych samych godzinach następnego dnia. Trzeci ładunek zostanie rozminowany najprawdopodobniej 29 marca. Terminu wyławiania pozostałych dwóch min dotychczas nie ustalono.

- Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transport na wyznaczone miejsce w Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu - wyjaśnia Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni.

- Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, a w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Ewakuacja mieszkańców z pobliskich budynków nie będzie więc konieczna - dodaje.

W trakcie rozminowywania będzie obowiązywał zakaz kąpieli. Obejmie on 10-kilometrową strefę brzegu Zatoki Gdańskiej Pięć ogromnych niewybuchów na dnie Bałtyku   Podobna mina znajduje się w basenie nr II gdyńskiego portu UM w Gdyni - od Kosakowa aż do Gdańska Brzeźna. Podczas operacji odpowiednie służby z całego Trójmiasta i Pucka zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże.

- Gdańskie plaże będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach - mówi Emilia Salach z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Służby będą uniemożliwiały kąpiel, patrolując plaże wzdłuż wejść od 34 do 76 oraz przy każdym wejściu na plażę. Dodatkowo na obiekcie Gdańskiego Klubu Morsów i na molo zostaną wywieszone informacje o zakazie kąpieli w wyznaczonych terminach - uzupełnia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama