107,6 FM

Awantura na kalwarii?

Patrole piekarskiej policji skierowano na kalwaryjskie wzgórze po tym, jak jeden z mieszkańców powiadomił dyżurnego o rzekomej burdzie, która okazała się ... próbą do przedstawienia Misterium Męki Pańskiej!

Jednego z mieszkańców zaniepokoił widok kilkudziesięciu przepychających się między sobą osób. Zadzwonił na policję z prośbą o interwencję. Wspominał o awanturującej się grupie młodych ludzi. Dyżurny piekarskiej policji skierował w to miejsce dwa radiowozy. Ku zaskoczeniu mundurowych nie była to kibolska ustawka, a rzymskie wojska pod dowództwem Poncjusza Piłata odpychające gawiedź z drogi ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Odbywała się tam próba przed pierwszą od 100 lat inscenizacją Misterium Męki Pańskiej!

- Rzeczywiście przepychaliśmy się, ale wszystkie gesty były wyreżyserowane - tłumaczy Czesław Wymysło, radny, jeden z aktorów. - Policjanci skwitowali całe zajście uśmiechem - dodaje radny.

Jak wyjaśnia Piotr Świtała z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich, policjanci mają obowiązek reagować natychmiast po przyjęciu zgłoszenia. Tak też się stało w tym wypadku. - Nawet jeśli wiemy o planowanym happeningu czy zgromadzeniu, musimy potwierdzić informacje przekazane przez zgłaszającego, sprawdzić, czy nie doszło do aktu chuligaństwa. Szczególnie, jeśli mówimy o wydarzeniach o podłożu religijnym - komentuje policjant.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy od niemal 100 lat w Piekarach Śląskich odtworzone zostanie Misterium Męki Pańskiej. Samo przygotowanie misteriów to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, przede wszystkim logistyczne. Ponad 60 stronic scenariusza, wielogodzinne próby i dyskusje - oto rzeczywistość ostatnich miesięcy. W misterium weźmie udział aż 60 aktorów!

Plenerowa inscenizacja ostatnich dni Chrystusa rozpoczęła się w Niedzielę Palmową. W Wielki Czwartek o 9.00 na Rajskim Placu odbędą się gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Następnie zobaczymy inscenizację pt. "Ostatnia Wieczerza, pojmanie i uwięzienie”. Msza Wieczerzy Pańskiej w bazylice rozpocznie się o 18.30.

Z kolei w Wielki Piątek po gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym (9.30 na Rajskim Placu) weźmiemy udział w misteriach: „Jezus przed sądem, męka i śmierć”. O 15.00 na Rajskim Placu zaplanowano Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową, a o 18.30 w bazylice przeżyjemy liturgie Wielkiego Piątku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama