Polacy z Donbasu poprosili o obywatelstwo

dodane 02.05.2015 12:40

PAP |

Grupa Polaków z Donbasu, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez separatystów, zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie polskiego obywatelstwa. W sobotę uchodźcy z Donbasu złożyli w pałacu prezydenckim list w tej sprawie.

Polacy z Donbasu poprosili o obywatelstwo   Bartłomiej Zborowski /PAP Michał Dworczyk (L) oraz przedstwiciele Polaków z Donbasu spotkali się z dziennikarzami przed Pałacem Prezydenckim, 2 bm. Spotkanie dotyczyło złożenia przez nich listu do prezydenta ws. nadania obywatelstwa polskiego.

Polacy uciekli z Donbasu jeszcze przed zorganizowaniem przez rząd polski oficjalnej ewakuacji z tamtych terenów. Jak przekonują, do tej pory - mimo licznych apeli do rządu, Sejmu i Senatu - nie otrzymali żadnej pomocy ze strony państwa polskiego.

Jak wyjaśnił Michał Dworczyk z fundacji Wolność i Demokracja, uchodźcy, którzy zwracają się do prezydenta, mają Karty Polaka. "Są takimi samym rodakami jak ci, którzy przyjechali w rządowym transporcie. Niestety, mimo wielu próśb do Sejmu, Senatu i rządu nie zostali otoczni taka opieką, jak tamta grupa. (...) Wystąpili do pana prezydenta z prośbą o nadanie obywatelstwa po to, żeby mieć równe szanse na rozpoczęcie życia w nowej ojczyźnie. Wierzmy, że pan prezydent pochyli się nad tą sprawą, bo jak dotąd nikt z władz państwowych nad ich losem się nie pochylił" - powiedział Dworczyk. Jak dodał, grupa liczy 59 osób.

Polacy z Donbasu informują w liście, że konieczność ich wcześniejszego wyjazdu spowodowana była toczącymi się działaniami wojennymi, utratą domów lub zagrożeniem życia rodzin.

"Przyjechaliśmy do Polski, do Ojczyzny wierząc, że w tej wyjątkowej i dramatycznej sytuacji będziemy mogli liczyć na pomoc i wsparcie państwa polskiego. Niestety, jak do tej pory, mimo licznych apeli do Rządu, Sejmu i Senatu nie otrzymaliśmy praktycznie żadnej pomocy ze strony administracji państwowej. Jest to dla nas tym boleśniejsze i tym bardziej niezrozumiałe, że nasi przyjaciele, a czasami nawet krewni, którzy zostali ewakuowani w oficjalnym transporcie rządowym (w stycznia br.) otrzymali opiekę i pomoc w rozpoczęciu nowego życia w Ojczyźnie (ubezpieczenie medyczne, naukę języka polskiego, ułatwienie w załatwianiu formalności pobytowych, zakwaterowanie i wyżywienie). Za to wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni, ale nie rozumiemy, dlaczego my zostaliśmy pozostawieni bez żadnego wsparcia ze strony państwa polskiego" - czytamy w liście.

"Teraz, kiedy zrozumieliśmy, że możemy liczyć wyłącznie na siebie - prosimy już tylko o jedno. O danie nam szansy na normalny start, na umożliwienie wzięcia pełnej odpowiedzialności za samych siebie - to znaczy o nadanie nam obywatelstwa polskiego" - apelują.

Polakom z Donbasu, którzy uciekli z Doniecka i Ługańska od 2014 r. pomaga Fundacja Wolność i Demokracja w ramach akcji "Ratujmy Polaków Donbasu". Dzięki przeprowadzeniu zbiórki publicznej przekazała już ponad 140 zapomóg (w Polsce i na Ukrainie), 6,5 tony żywności - w Donbasie, udzieliła wielu posiadaczom Karty Polaka pomocy prawnej i organizacyjnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DONBAS, KOMOROWSKI, POLONIA, PRAWO, PREZYDENT, UCHODŹCY, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

https://www.fronda.pl/a/rosyjscy-najemnicy-o-wojnie-w-donbasie-przerazajacy-reportaz,50779.html

 

"A oto jak wygląda „ruski świat” na terenach zajętych przez separatystów: „To jakiś świat, w którym zostało tylko 5 proc. Ludzi. Miasta puste, samochodów nie ma, szarość, wrogie spojrzenia. Nas traktują jak okupantów, szczególnie na terenach, które zajęliśmy po zdobyciu Dobalcewa. Wszędzie dookoła zombie, mieszkaliśmy w więzieniu, jedzenie obrzydliwo-ohydne, wszędzie wyczuwa się jakąś ciemną energię. Ta jakaś strefa zła” – opisuje rosyjski żołnierz."

 

Cwaniacy? Może tak.

107
Plusów: 0 das 02.05.2015 15:32
Niezalogowany użytkownik To nie są żadni Polacy tylko cwani Ukraińcy, którzy chcą dostać się do naszej Ojczyzny i żyć na nasz koszt. W Polsce jest bardzo duzo biednych ludzi i to im powinno się przede wszystkim pomóc. Ukrainie już dość pomogliśmy. Stop Ukraińcom w naszym kraju. Dość już wyzysku nas przez nich.Niech jadą do zachodniej Ukrainy tam nie ma wojny.

wszystkie komentarze >