107,6 FM

Bp Marek Szkudło dostanie klucze do Jastrzębia

25 maja otrzyma honorowe obywatelstwo miasta. Ta data wiele mówi, dlaczego?

Bo całkiem przypadkowo okazało się, że 25 maja to dzień po Zesłaniu Ducha Świętego, a więc święto Matki Kościoła i odpust w "kościele na górce".

To właśnie w tej parafii, NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju, przez 18 lat swojego kapłaństwa (od 1994 r. do 2012 r.) bp Marek Szkudło był proboszczem.

W tym czasie był m.in. dziekanem i ojcem duchownym kapłanów dekanatu Jastrzębie Górne, duszpasterzem mężczyzn, górników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej.

Biskup Marek Szkudło wiadomość o przyznaniu mu honorowego obywatelstwa miasta przyjął bardzo pozytywnie. Jednocześnie zaznacza, że jako proboszcz nigdy dla swoich wiernych nie chciał być kimś obcym. - Chciałem być jednym z nich. Towarzyszyć w ich życiu osobistym, parafialnym, zawodowym, społecznym, rodzinnym. Jeśli mi się to udawało, oni to zauważyli i mogą traktować mnie jako swojego, to tylko się cieszę - mówi.

Bp Marek przyznaje, że nadal ma kontakt z miastem. - Jak słyszę: "Jastrzębie, Matka Kościoła", to zawsze mocniej bije mi serce - uśmiecha się.

Pomysł na uhonorowanie bp. Szkudły wśród radnych miasta zrodził się już niedługo po otrzymaniu przez niego papieskiej nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej. Ostateczną jednogłośną uchwałę radni podjęli kilka miesięcy temu.

- Ksiądz Marek Szkudło, obecnie biskup, był "proboszczem typowo dla ludzi", działał nie tylko na rzecz swojej parafii, ale także w całym mieście. Kiedy został biskupem, samorządowcy chcieli uhonorować jego zasługi z czasów, gdy mieszkał w Jastrzębiu - tłumaczy Łukasz Kasza, przewodniczący rady miasta.

Obchody nadania honorowego obywatelstwa rozpoczną się o 11.00 ekumenicznym nabożeństwem w kościele NJSP. Po nim, o godz. 12, odbędzie się nadzwyczajna sesja w Domu Zdrojowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama