Polski biskup na Bermudach

dodane 13.06.2015 15:11

KAI |

O. Wiesław Śpiewak został ordynariuszem diecezji Hamilton.

Papież Franciszek mianował dziś o.Wiesława Śpiewaka CR nowym biskupem diecezji Hamilton na Bermudach. Zakonnik do niedawna kierował Polską Prowincją Zmartwychwstańców. O papieskiej decyzji polskich zmartwychwstańców poinformował nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, który wraz z nimi uczcił dziś w Winnicy 175. rocznicę śmierci ich założyciela sługi Bożego Bogdana Jańskiego.

Mianowany przez papieża biskupem 52-letni o. Śpiewak zastąpi bp. Roberta Kurtza CR i zarazem będzie pierwszym biskupem z Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.

Ks. Śpiewak pochodzi z parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Woli Duchackiej w Krakowie. Ukończył filozofię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, a następnie teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie 19 maja 1990 roku.

Ojciec Wiesław Śpiewak ma bogate i różnorodne doświadczenie kapłańskie. Po otrzymaniu święceń przez dwa lata pracował jako wicerektor w Niższym Seminarium Duchownym w Poznaniu, następnie był sekretarzem prowincjalnym i duszpasterzem powołań. Kontynuował studia z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

W 1997 r. został mianowany przez Przełożonego Generalnego postulatorem w procesach kanonizacyjnych. Wykonując obowiązki postulatora pracował jednocześnie jako proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Capranica Prenestina, w diecezji Palestrina. Wybrany przez Wspólnotę prowincjałem pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 30 maja 2015 r. Od 2013 był członkiem konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Sakra biskupia o. Śpiewaka odbędzie się 1 października w Hamilton, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki Diecezji i tamtejszej katedry.

Diecezja hamiltońska, która obejmuje swoim zasięgiem mały archipelag wyspy Bermudy, powstała 19 lutego 1953 r. na mocy decyzji papieża Piusa XII jako prefektura apostolska, z wydzielenia Bermudów z kanadyjskiej archidiecezji Halifax. Trzy lata później została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego, a 12 czerwca 1967 roku przekształcona w pełnoprawną diecezję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BERMUDY, HAMILTON, WIESŁAW ŚPIEWAK