107,6 FM

Nieoficjalnie: PO zgłosiła Bodnara na RPO

Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adama Bodnara na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich - dowiedziała się w piątek PAP w klubie PO.

W niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Bodnar przedstawił się jako zwolennik  "homomałżeństw" i homoadopcji oraz przeciwnik finansowania katechezy ze środków publicznych. Mówił też, że kiedyś był osobą mocno wierzącą, ale utracił wiarę ze względu na ważne wydarzenia z jego życia.

W drugiej połowie lipca upływa kadencja RPO prof. Ireny Lipowicz. Zgodnie z przepisami do drugiej połowy czerwca powinny zostać zgłoszone kandydatury na nowego RPO. Prawo zgłoszenia kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupom co najmniej 35 posłów. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Na początku czerwca ponad 50 organizacji pozarządowych zaapelowało do posłów w przesłanym do Sejmu liście o zgłoszenie Bodnara jako kandydata na nowego rzecznika. List podpisali m.in Fundacja Panoptykon, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA), Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Greenpeace Polska i ponad 40 innych organizacji.

Film z 8 czerwca:

Relacja ngo.pl: Adam Bodnar na Rzecznika Praw Obywatelskich
KlonJawor

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama