107,6 FM

Powrót "Wrocławskiej piosenki". Posłuchaj!

Na wrocławskim rynku artyści na żywo wykonali nową wersję słynnej "Wrocławskiej piosenki". Niegdyś o wrocławskich tramwajach śpiewała Maria Koterbska, dzisiaj zespół "Me Myself And I", "Nado Squad" oraz wokalistki: Marcelina i Natalia Lubrano.

To jedyny polski utwór muzyki rozrywkowej o mieście innym niż Warszawa, który osiągnął tak wielką popularność. Wers z refrenu "Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto" potrafił zanucić niemal każdy. W najsłynniejszej wersji piosenki z lat 50. słyszymy głos Marii Koterbskiej. Muzykę skomponował Jerzy Harald, a słowa napisała jego żona Krystyna Wnukowska. Utwór szybko stał się hymnem tramwajarzy, rozsławiając stolicę Dolnego Śląska.

- Wrocław to drugie moje miasto po Bielsku Białej. Często się spotykam z tym, że ludzie myślą, iż jestem wrocławianką. Ta piosenka nas tak zbliżyła. "Obśpiewałam" ją na całym świecie. Gdziekolwiek byłam, musiałam śpiewać o wrocławskich tramwajach. Cieszę się, że przebój wraca w "odświeżonej" wersji - mówiła Maria Koterbska, która otrzymała dzisiaj honorową nagrodę "Zasłużona dla Miasta Wrocławia".

Z powodów zdrowotnych nie mogła przyjechać na niezwykły koncert, podczas którego na żywo wykonano przed szeroką publicznością nową, współczesną wersję polskiego przeboju. Specjalną zwrotkę na tę okazję przygotowała "Nado Squad", ekipa hip-hopowa z Nadodrza. Całość wpisuje się w obchody Święta Wrocławia.

Z nietypowego powrotu "Wrocławskiej piosenki" cieszy się także Marcelina, jedna z wokalistek, która śpiewa w nowej wersji. - Mam wrażenie, że Wrocław to bardzo kolorowe miasto z bardzo kolorowymi i uśmiechniętymi ludźmi. Mam z nim same dobre wspomnienia. Jest też bardzo zielone, nie trzeba jechać daleko od centrum, żeby znaleźć się w zasadzie już na wsi. Lubię tu wracać - mówiła na koncercie polska artystka.

Czytelnicy "Gościa Wrocławskiego" jako pierwsi mogą wysłuchać kultowego utworu w nowej aranżacji. Zostaniecie przy starszej wersji, czy też bardzie podoba wam się ta z 2015 roku?

Nowa wersja "Wrocławskiej piosenki"
Wykonawcy: Me Myself And I, Nado Squad, Marcelina, Natalia Lubrano

Prezentujemy też oryginalne brzmienie w wykonaniu Marii Koterbskiej:

"Wrocławska piosenka"
Tomasz Sielicki

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama