107,6 FM

Piotrki zjechały do św. Piotra

Według danych sprzed kilku lat w Polsce jest ich prawie 700 tysięcy, w Ciechanowie - niespełna półtora tysiąca. Ale to nie przeszkadza, by I Ogólnopolski Zjazd Piotrów odbył się właśnie w tym mieście.

Dlaczego akurat tutaj? Odpowiedź jest prosta: bo od XIV w. - od decyzji mazowieckiego księcia Siemowita - patronem Ciechanowa jest święty Piotr, od wieków widniejący w herbie miasta. Nic też więc dziwnego, że miejsce na spotkanie współczesnych Piotrów wyznaczono w jednym z centralnych punktów miasta - przy pomniku Księcia Apostołów.

- Ten weekend to jest święto naszego miasta i święto naszego patrona - mówił prezydent Krzysztof Kosiński. - Postanowiliśmy więc urządzić takie solidne imieniny wszystkim Piotrom, nie tylko tym, którzy mieszkają w Ciechanowie.

Honorowymi gośćmi byli znani głównie ze szklanego ekranu aktorzy - Piotr Pręgowski (Pietrek z "Rancza") i Piotr Cyrwus (Rysio z "Klanu"). Prezydent przekazał im symboliczny klucz do bram miasta.

Na oficjalną listę wpisało się w sumie 20 Piotrów. Ośmiu wzięło udział w konkursie z zakresu wiedzy o patronie. Dla wszystkich (nie tylko Piotrów) była słodka niespodzianka - tort w kształcie klucza, autografy od aktorów i pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem św. Piotra.

W rozśpiewanym korowodzie Piotrowie (w tym "św. Piotr"), prezydent, anioły i aniołki przeszli deptakiem na pl. Jana Pawła II przed ratuszem, gdzie odbyły się koncerty.

Jak poinformowała nas Renata Jeziółkowska, rzeczniczka Urzędu Miasta, spotkania Piotrów będą kontynuowane w następnych latach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama