107,6 FM

Świadectwo Franciszka

Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. Mt 11,30

Słodkie jarzmo, lekkie brzemię… Nawet jeśli to nie po prostu oksymorony, to na pewno zbitki słowne, które musiały w czasach Jezusa – i dalej muszą – budzić zdumienie. Przecież to uderzające w oczy sprzeczności. Czy rzeczywiście sprzeczności? Zwykle tak. Ale czy zawsze? Najlepiej odwołać się w takim przypadku do świadectw. Oto w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach czytam zapis świadectwa św. Franciszka z Asyżu: „Co mi się wprzód zdawało gorzkim, przemieniło się w słodycz”. No tak, powie ktoś, tak może powiedzieć święty. Cóż, tyle że młodość Franciszka do najświętszych przecież nie należała – wtedy i jarzmo zdawało się gorzkie, i brzemię nie do udźwignięcia. Co sprawiło, że Franciszek tak diametralnie zmienił perspektywę? Na to pytanie odpowiada jego biografia. A jaka jest dzisiaj Twoja perspektywa, kiedy czytasz o słodkim jarzmie, lekkim brzemieniu? Pytam także samego siebie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela Maria
  17.07.2015 13:39

  Jak widać, owa nowa teologia XXI wieku wiarę nie tylko niszczy czy podkopuje, ale i wypacza.
  Pragnę przypomnieć, że Bóg objawił się Mojżeszowi na Górze Synaj jako Jestem. Że Pan Jezus powiedział o sobie: Jestem droga, prawda i życie. A także, że choć nie znalazł (ani nie szukał!) dla siebie żony, nie spłodził syna (ani córki), to i tak św. Jan Apostoł w mistycznym doświadczeniu określił Go (Boga) mianem miłość (Bóg jest miłością). Jest miłością, ponieważ za nas wszystkich oddał życie, a „nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13).
  Sprowadzanie Boga i Jego miłości do rodziny jest tak wielkim jej (Bożej miłości) ograniczeniem i zniekształceniem, że trąci bluźnierstwem. Niebo, czy też raj na ziemi próbowano już czynić wielokrotnie. Jak dotąd z diabelsko złym skutkiem (nie mylić z Królestwem Bożym).
  I jeszcze jedno: przytoczony przez Ciebie, tak Cię bulwersujący, cytat z mojej wypowiedzi ma swój ciąg dalszy - i to tam znajduje się clou sprawy. Pozdrawiam.

 • Gabriela Maria
  17.07.2015 16:18

  Satanista?

  doceń 0
 • c-a
  21.07.2015 14:41

  Tyle ,, mądrości " , wzajemnego udawadniania ,własnych interpretacji ,
  a wszystko sprowadza się do stwierdzenia - ,, ja tak uważam , mnie się wydaje " . A przecież ,, zwykła codzienna modlitwa " to nie tylko mówienie do Boga , ale przede wszystkim wsłuchiwanie się w to , co Bóg ma nam do powiedzenia . Wprawdzie wymaga to pewnego wysiłku , bo Bóg mówi cicho , łagodnie i łatwo Go zagłuszyć , ale naprawdę warto !!!
  Warto się w Jego wskazówki wsłuchać i dać się poprowadzić . Zwycięstwo murowane !!!

  doceń 0
 • Gabriela Maria
  23.07.2015 14:47

  Wciąż ta wojenna retoryka w rodzaju: zwycięstwo, przegrana itp. To w poprzek Ewangelii, która przecież pełna jest paradoksów, by wspomnieć chociażby ten o pierwszych i ostatnich. Idąc tym tropem, powiedzenie "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta" może mocno zawieść, ponieważ prezentuje mądrość ludzką, która niekoniecznie pokrywa się z Bożą. Poza tym, choć Pan Bóg nie zawsze mówi "cicho i łagodnie", to i tak są "eksperci" od Jego zagłuszania czy wręcz przeinaczania. Do czasu ...

  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.