107,6 FM

Jutro atak Polaka na Broad Peak

To będzie pierwsza w historii próba zjazdu z wierzchołka tego ośmiotysięcznika na nartach. 28 czerwca dwuosobowy zespół Hic Sunt Leones wyruszył w podróż do Pakistanu, by stamtąd udać się pod Broad Peak. W skład zespołu wchodzą Andrzej Bargiel i Darek Załuski, który towarzyszy Andrzejowi od początku trwania pionierskiego projektu Hic Sunt Leones.

Członkowie wyprawy donoszą, że proces aklimatyzacyjny przebiegł pomyślnie i - zgodnie z planem - zakończył się 16 lipca noclegiem w obozie trzecim. Andrzejowi udało się wyjść na wysokość powyżej 7300 m n.p.m., natomiast Darek dotarł nieco niżej. Po rekonesansie powyżej obozu trzeciego Andrzej w ok. 30 minut zjechał na nartach do bazy położonej na 4900 m n.p.m.

Atak szczytowy planowany jest w godzinach porannych. Bargiel wyruszy z bazy w czwartek 23 lipca o 5.00 rano czasu pakistańskiego (2.00 czasu polskiego), by tego samego dnia dotrzeć do obozu trzeciego. Po kilkugodzinnym odpoczynku w trójce wyruszy na szczyt o północy czasu pakistańskiego (21.00 czasu polskiego).

Darek Załuski od wczoraj jest w obozie drugim i dziś - wraz z ekipą hiszpańską i ekwadorską - wyruszył do trójki. Cała ekipa będzie tam czekać na A. Bargiela, aby - ze względu na trudne warunki atmosferyczne - wspólnie wyruszyć na szczyt.

Po zdobyciu wierzchołka A. Bargiel odłączy się od reszty ekipy i podejmie próbę zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak. Powrót do bazy Andrzej zaplanował w godzinach wieczornych w piątek 24 lipca. Darek z ekipą hiszpańską i ekwadorską będzie schodził do bazy wolniej.

Jak do tej pory, z wierzchołka Broad Peak nikt jeszcze nie zjechał na nartach. Hic Sunt Leones, którego nazwa odnosi się do nieznanych i niezbadanych terytoriów, zakłada eksplorację pionierskich dla narciarstwa terenów i wyznaczenie nowego stylu uprawiania himalaizmu.

Andrzej Bargiel jest pierwszym i jednym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dwa lata temu zdobył szczyt Sziszapangmy i zjechał z jego wierzchołka na nartach. W zeszłym roku ustanowił dwa rekordy na Manaslu. Dziś atakuje kolejny szczyt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama