107,6 FM

Nie żyje Henryk Buszko

Współtwórca koncepcji osiedli: Tysiąclecia i Roździeńskiego oraz budynków sanatoryjnych w Ustroniu zmarł 31 lipca.

O śmierci architekta poinformował dziś katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Henryk Buszko miał 91 lat. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w środę, 5 sierpnia, w Katowicach-Brynowie. Natomiast pogrzeb - dzień później w Zakopanem.

Henryk B. Buszko urodził się 3 września 1924 r. we Lwowie. W latach 1949-1958 pracował w biurze architektonicznym Miastoprojekt Katowice we współpracy z wybitnymi architektami Aleksandrem Frantą i Jerzym Gottfriedem.

Od 1958 r. współprowadził z Frantą Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) w Katowicach. Ich najbardziej znane prace to os. Tysiąclecia (do tandemu dołączyli wówczas Marian Dziewoński i Tadeusz Szewczyk) oraz os. Roździeńskiego. Oba miejsca wrosły w panoramę miasta tak mocno, że zyskały własne - obiegowe - nazwy: "kukurydze" i "gwiazdy".

Do innych najbardziej znanych projektów Buszki i Franty należą: gmach Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach i Teatr Ziemi Rybnickiej (oba razem z Gottfriedem), Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy osiedlu Tysiąclecia (z Lidią Baron), Pałac Ślubów w Chorzowie, sanatorium w Szczawnicy czy przeznaczone dla 3,5 tys. kuracjuszy uzdrowisko Ustroń-Zawodzie, w skład którego wchodzą m.in. domy wczasowe w kształcie piramid, tak też nazywane od momentu ich powstania.

Buszko wykładał również na Politechnice Śląskiej. Był prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przyczynił się m.in. do ustanowienia Honorowej Nagrody SARP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama