107,6 FM

Clairvaux: 900-lecie opactwa

Opactwo to odegrało decydującą rolę w chrystianizacji Francji, jego późniejsze dzieje były dość burzliwe. Poważnie ucierpiało w czasie wojny stuletniej, a po rewolucji zostało zamienione do więzienie, którym po części jest do dzisiaj.

W trzydniowych obchodach uczestniczy 400 członków rodziny cysterskiej z całego świata. Kulminacyjnym punktem uroczystości była dzisiejsza Msza. W centrum obchodów znajduje się założyciel opactwa św. Bernard. Cystersi szukają w nim inspiracji i ratunku, bo jak zaznaczył w wywiadzie dla Radia RCF Pierre-Alban Delannoy, przewodniczący stowarzyszenia św. Bernarda w Clairvaux, czasy założyciela cystersów są bardzo podobne do naszych.

„Opactwo w Cîteaux było na wymarciu, kiedy przybył do niego św. Bernard wraz z 30-ma towarzyszami. Przybycie tej grupy ocaliło Cîteaux i doprowadziło do jego dynamicznego rozwoju, powstania kolejnych klasztorów. Dziś znowu jesteśmy w takiej trudnej sytuacji. Wielu klasztorów opustoszało. Istnieją obawy, że zostaną zamknięte. Młodzi nie wybierają już życia monastycznego. I atmosfera, przynajmniej na Zachodzie, nie jest optymistyczna. Dlatego trzeba szukać otuchy w postaci św. Bernarda i wraz z nim znaleźć w Panu Bogu niezbędne siły by przejść przez ten trudny okres”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama