107,6 FM

U swoich najtrudniej

Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. Łk 4,16

Znali Go od dziecka, widzieli jak dorasta, jak staje się mężczyzną. Dlatego w świątyni podali Mu do czytania księgę proroka Izajasza. Zupełnie normalna kolej rzeczy. I oto słowa Pisma wskazały na Jezusa już nie jak na syna Józefa, ale jak na zapowiadanego i namaszczonego Duchem Pańskim Mesjasza. Porządek spraw został wywrócony do góry nogami, ta prawda ich przerosła, nie podołali. Najtrudniej jest zmieniać coś w najbliższych, tych, których kochamy, którzy znają nas jak nikt. Czasem trzeba powiedzieć bolesną prawdę, wskazać na jakiś problem, zanegować sposób postępowania albo po prostu mieć inne zdanie. I jeżeli dotyczy to tych, z którymi żyjemy na co dzień, na których nam zależy, to bywa naprawdę trudne. A Jezus poszedł do swoich, choć znał prawdę o proroku i jego ojczyźnie. Poszedł, bo mimo wszystko Mu na nich zależało, bo byli swoi. I choć wzbudził swoim działaniem gniew, choć stał się przyczyną fermentu, nie przestał być częścią ich społeczności. Co więcej, teraz już nie mogli pozostać na Niego obojętni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Maluczki
  31.08.2015 10:07
  W tym czytaniu, jest przedstawiony problem braku umiejętności otwierania się na prawdę, co jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.
  Ludzie są zastygli w swoich zwyczajach i przyzwyczajeniach, nie dostrzegając potrzeby otwierania się na prawdę.
  Otwarcie na prawdę polega na umiejętności korygowania swojej świadomości pod wpływem poznawanej prawdy.
  Gdyby ci ludzie byli otwarci na prawdę, to nie bacząc na to, że Jezusa znają od dziecka, dopytaliby Jezusa o to, czego nie zrozumieli, a następnie skonfrontowaliby to z zawartością swojej świadomości i jeżeli uznaliby, że Jezus mówi prawdę, to by to przyjęli do swojej świadomości i wg tego skorygowaliby swoje życie i tak żyli.
  doceń 0
 • Maluczki
  31.08.2015 10:16
  Wśród nas też bardzo często występuje to zjawisko. Jeżeli w naszej świadomości ktoś uchodzi z niedoświadczonego, szczególnie mają tak starsi wobec młodszych, to często bez sprawdzenia i zastanowienia odrzucamy opinie takiego kogoś.
  Takie zjawisko jest obecnie wykorzystywane przez media, gdzie nastawia się jednych przeciwko drugim, szczególnie robią to media "przyrządowe" i po takim nastawieniu wpycha się tym nastawionym różne kłamstwa, wyolbrzymienia i przemilcza się rzeczy niewygodne, manipulując w ten sposób ludzką świadomością.
  Ci, którzy uprawiają taki proceder, to ludzie źli i podli.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.