80 proc. Polaków akceptuje religię w szkole

dodane 01.09.2015 12:25

BP KEP

Z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce wynika, że ponad 80 proc. Polaków akceptuje nauczanie religii w szkole.

80 proc. Polaków akceptuje religię w szkole   Romek Koszowski /foto gość

28 sierpnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa nt. nauczania religii, które 25 lat temu powróciło do polskiej szkoły. Organizatorami konferencji byli: Komisja Wychowania Katolickiego KEP, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Biuro Prasowe KEP.

 Bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, przypomniał o niezbywalnym prawie rodziców do religijnego wychowania swoich dzieci, co wynika m.in. z postanowień Konkordatu (art.12). Zwrócił on również uwagę na teologiczne i pedagogiczne założenia związane z edukacją religijną, a także jej wymiar humanistyczny i kulturowy.

Lekcje religii w szkole wpisują się w ewangelizacyjną misję Kościoła – podkreślił ks. prof. Piotr Tomasik z Biura Programowania Katechezy KEP. Zwrócił uwagę, że nauczanie religii w polskiej szkole ma wyraźne umocowanie prawne także w Konstytucji RP.

Mgr Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce (ISKK) zaprezentował wieloletnie badania dotyczące organizowania nauczania religii, które wykazują, że jest ona zjawiskiem społecznie stabilnym. Z badań ISKK wynika, że ponad 80% Polaków akceptuje nauczanie religii w szkole. Przygotowanie zaś nauczycieli religii nie odbiega od standardów ogólnego przygotowania nauczycieli innych przedmiotów - podkreśliła dr Aneta Rayzacher-Majewska (UKSW).

Podczas konferencji zwrócono uwagę na konieczność współpracy środowisk wychowawczych: rodziny, szkoły i parafii. Podejmując wychowanie religijne, nie można poprzestać tylko na szkolnym nauczaniu religii. Trzeba je uzupełnić o katechezę parafialną, a jeszcze bardziej o katechezę rodzinną.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KATECHEZA SZKOLNA

Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 12 Gość 06.06.2018 10:52
Niezalogowany użytkownik Maluczki w kółko o "materializmie"
Plusów: 15 Ajja 02.02.2017 08:11
Też mi się wydaje, że lepiej by było poza szkołą. A najlepiej w rodzinach. Szkoła jest od uczenia, rodzice od wychowywania, również od przekazywania wiary i dawania świadectwa. Problem w tym, jak po tylu latach wyprowadzić religię ze szkół i tak to zorganizować, żeby uczniowie na te katechetyczne zajęcia docierali. Wszystko brzmi fajnie w wytycznych, a w praktyce w kontakcie z parafią mamy m.in. biurokrację podczas przygotowywania do bierzmowania.
Plusów: 15 JAWA25 29.01.2017 14:22
Ksiądz Jacek Prusak SJ uważa, iż lepiej religii uczyć poza szkołą "żeby religia stała się czymś więcej niż jednym ze szkolnych przedmiotów, żeby była nauczaniem życia we wspólnocie parafialnej, kształtowała więź z lokalną społecznością kościelną" http://katowice.naszemiasto.pl/archiwum/1786026,rodzice-nie-chca-religii-w-szkole,id,t.html
Podobnie ksiądz Jan Adam Kaczkowski (R.I.P.) mówi "nieszczęsny powrót religii do szkół publicznych" ("Życie na pełnej petardzie", Wydawnictwo WAM, 2015).
Plusów: 16 JAWA25 29.01.2017 14:22
tez odmawiam akceptacji choć z innych powodów

wszystkie komentarze >