107,6 FM

Tarnowski ksiądz rektorem PMK we Francji

Ks. Bogusław Brzyś zastąpił ks. inf. Stanisława Jeża.

Nowym rektorem PMK we Francji został tarnowski kapłan, ks. Bogusław Brzyś, wieloletni duszpasterz wśród francuskiej Polonii i w Kościele francuskim. Ks. Brzyś zastąpił dotychczasowego rektora ks. inf. Stanisława Jeża, również pochodzącego z diecezji tarnowskiej.

Uroczystości związane z zakończeniem jego posługi i powitaniem nowego rektora odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Mszy św. Przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W Eucharystii uczestniczyli m.in. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Francji ds. Duszpasterstwa Imigrantów bp Renauld de Dinechin, blisko 75. duszpasterzy polonijnych z całej Francji i innych krajów, a także spore grono sióstr zakonnych. 

– Pod koniec Mszy świętej ks. infułat Jeż wyraził wdzięczność wszystkim, którzy otaczali go życzliwością i współpracowali dla dobra Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Następnie bp Renauld de Dinechin odczytał dekret nominujący ks. Brzysia na rektora PMK we Francji – informuje bp Wiesław Lechowicz.

Uroczystość ta zakończyła proces przejmowania funkcji Rektora Polskiej Misji Katolickiej przez ks. Bogusława Brzysia, który formalnie objął to stanowisko 1 września 2015 roku.  

Ks. Bogusław Brzyś urodził się w Tarnowie w 1961 roku. W latach 1981–1987 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, po święceniach rozpoczął posługę duszpasterską w swojej diecezji. W 1993 roku wyjechał do pracy duszpasterskiej do  Francji.

W Paryżu pracował na stanowisku sekretarza PMK do 1996 roku, a kolejne 2 lata prowadził posługę duszpasterską w kościele polskim pw. Wniebowzięcia NMP. W latach 1998–2014 pracował w diecezji Meaux w duszpasterstwie polsko – francuskim i francuskim sektorze duszpasterskim z centrum w Fontainebleau. 1 września 2015 roku został mianowany Rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

ks. inf. Stanisław Jeż   ks. inf. Stanisław Jeż
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
ks. Bogusław Brzyś   ks. Bogusław Brzyś
Archiwum KEP

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama