107,6 FM

Na nas Kościół się nie zaczyna

Pomnik kard. Hlonda stanie w Katowicach za niespełna miesiąc - ogłoszono na konferencji na temat 90-lecia diecezji katowickiej.

W konferencji uczestniczył m.in. abp Józef Kowalczyk, były prymas i nuncjusz apostolski w Polsce. Mówił o bulli papieża Piusa XI Vixdum Poloniae unitas, która 90 lat temu powołała diecezję śląską, a także częstochowską i łomżyńską. - Została tu uszanowana wola Górnoślązaków. Jeśli tysiące ludzi wypowiada się także w plebiscycie, to trzeba się liczyć z opinią publiczną - stwierdził.

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przypomniał, że decyzja papieża o powołaniu diecezji śląskiej vel katowickiej, miała - obok kościelnego - także znaczenie polityczne. - Po decyzji Ligi Narodów odnośnie Górnego Śląska papież to utwierdził kościelnie - powiedział. - Oczywiście, można tworzyć struktury, czasem się je zmienia i reformuje. Natomiast bardzo ważni są ludzie w takich strukturach. Panu Bogu dziękujmy, że od początku diecezji mieliśmy takie wspaniałe postaci jak administrator apostolski, a potem pierwszy biskup katowicki August Hlond, jak jego współpracownicy, którzy położyli bardzo dobry fundament pod Kościół na Śląsku. Na tym fundamencie do dziś budujemy. Na nas Kościół się nie rozpoczyna ani się na nas nie kończy. Budujemy na tym, co położyli nasi poprzednicy. A my z wysiłkiem, z miłością, roztropnością budujmy dalej gmach Kościoła na Śląsku, ale przede wszystkim ewangelizujmy - podkreślił.

Ks. Stanisław Puchała ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika kard. Augusta Hlonda zdradził, że stanie on w Katowicach prawdopodobnie 22 listopada - w uroczystość Chrystusa Króla. Z postumentem sięgnie aż 5 metrów wysokości. Jest rzeźbiony z jednego bloku kamienia, hiszpańskiego piaskowca drobnoziarnistego. Pomnik ten stanie przed wejściem do Biblioteki Teologicznej przy ul. Jordana. Znajdzie się na nim m.in. cytat z kardynała Hlonda: "Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama