107,6 FM

Warszawiacy ratują zabytkowe mogiły

Na ratowanie powstańczych i zabytkowych grobów - trwają kwesty na stołecznych cmentarzach.

Prace konserwatorskie pozwoliły odszyfrować nieczytelną dotychczas inskrypcję. Wśród dokonanych w tym roku prac konserwatorskich znalazła się też renowacja pomnika Adolfa Dygasińskiego, polskiego powieściopisarza, publicysty i pedagoga, którą sfinansował Urząd Miasta Pińczów, z którego pochodził zmarły w 1902 roku artysta.

31 października i 1 listopada odbywa się także zbiórka prowadzona przez Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 r. pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem kwesty jest odtworzenie i odrestaurowanie zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania, głównie pomników i tablic pamiątkowych, na terenie kraju.

Wolontariuszy zaopatrzeni w specjalny identyfikator i puszkę kwestarską można spotkać na terenie Wojskowych Powązek i Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich". Datki można także wrzucać do skarbonki w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ramach odbywającej się od 2004 r. kwesty zgromadzono ponad 430 tys. zł. Zebrane datki mają umożliwić remont kilkudziesięciu nagrobków powstańców warszawskich oraz wspomóc renowację pomników związanych ze zrywem m.in. pomnika powstania warszawskiego w Słupsku.

Obecnie Muzeum prowadzi weryfikację kolejnych kwater na Wojskowych i Cywilnych Powązkach. Równocześnie prowadzimy kwerendę w zakresie zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich na innych warszawskich nekropoliach, przede wszystkim Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama