PiS: Od pierwszego kwartału 2016 r. - podatek od marketów

dodane 02.11.2015 07:58

PAP |

Podatek od marketów powinien zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi PAP poseł PiS Henryk Kowalczyk. Według niego do Sejmu trafi projekt przewidujący 2-proc. podatek od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 m kw. Ma to dać budżetowi ok. 3,5 mld zł.

PiS: Od pierwszego kwartału 2016 r. - podatek od marketów   Henryk Przondziono /Foto Gość Podatek od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 m kw ma dać budżetowi ok. 3,5 mld zł.

Z uzasadnienia projektu ustawy autorstwa PiS wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi - według autorów propozycji - 0,47 proc. ich przychodów.

Podatek od hipermarketów to nowe rozwiązanie, wcześniej niestosowane w Polsce. Ma ograniczyć transfer zysków ze sprzedaży detalicznej w Polsce przez duże koncerny do innych krajów, stworzyć równe reguły konkurencji dla małych i dużych sklepów oraz przynieść dodatkowy dochód dla budżetu.

Autorzy projektu podkreślają, że nowa ustawa ma ograniczyć potencjalny transfer zysków osiąganych ze sprzedaży detalicznej na terenie kraju przez duże koncerny. W wielu przypadkach - ich zdaniem - wielkie sieci handlowe mają obecnie możliwości unikania płacenia podatku dochodowego (którego realna wysokość jest bardzo niska). Przykładowo, wykazują straty podatkowe, by nie płacić podatków dochodowych, a zyski faktycznie transferowane są do innych państw.

Nowy podatek - według PiS - ma również przeciwdziałać ekspansji zagranicznych sieci handlowych, które dysponując środkami i odpowiednim know how potrafiły szybko podporządkować sobie rynek handlu detalicznego Polski.

PiS przekonuje w uzasadnieniu projektu, że sklepy wielkopowierzchniowe w Polsce są obecnie realnie mniej obciążone podatkami niż ich mniejsi, detaliczni konkurenci. "Mało kto wierzy, że jest jakaś inna droga zachowania na tym rynku porównywalnych warunków podatkowych dla dużego, średniego i małego biznesu handlowego" - czytamy w uzasadnieniu.

Według autorów projektu udział podatku dochodowego w przychodach małego i średniego biznesu zajmującego się handlem detalicznym jest ponad dwukrotnie wyższy niż w sklepach wielkopowierzchniowych, a sytuację dodatkowo pogarsza tzw. czwarty sektor, czyli sprzedaż detaliczna podmiotów niepłacących żadnych podatków, który w małych miastach i na wsi stanowi już liczącą się konkurencję głównie dla małych i średnich firm.

W projekcie rozważane są dwa warianty stawki podatkowej. Pierwszy to 2 proc. podstawy opodatkowania. W drugim wariancie proponowana jest skala podatkowa - wysokość stawki uzależniona byłaby od podstawy opodatkowania. Współtwórca programu gospodarczego PiS, poseł Henryk Kowalczyk powiedział jednak PAP, że w Sejmie pojawi się projekt uwzględniający pierwszy wariant. "Wyjdziemy do Sejmu z wariantem 2 proc., bez progresji. Podstawą opodatkowania jest przychód hipermarketów. Chcielibyśmy, żeby ustawa weszła w życie jak najszybciej. Nie wiem, czy uda się od 1 stycznia 2016 r., ale powinna już obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ustawa będzie dotyczyć sklepów o powierzchni pow. 250 metrów kw. i sprzedaży detalicznej. W skali roku powinno dać to ok. 3,5 mld zł wpływów do budżetu" - powiedział.

Podobne rozwiązanie podatkowe zastosował Budapeszt, wprowadzając podatek od handlu wielkopowierzchniowego na okres 3 lat. Na Węgrzech przedmiotem opodatkowania jest obrót w sklepach wielkopowierzchniowych, a stawki tego podatku wynoszą od 0,1 do 2,5 proc. Jak podali autorzy polskiego projektu, wprowadzenie podatku na Węgrzech to jeden z elementów "przynoszącej pozytywne rezultaty polityki premiera Węgier Victora Orbana, która zmierzała do poprawy sytuacji ekonomicznej kraju i ochrony narodowych interesów".

W opublikowanym w lipcu raporcie PwC (sporządzonym na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji) jego autorzy przekonują, że wielkie sieci handlowe utraciłyby większość zysków, gdyby w Polsce wprowadzono regulacje handlu detalicznego podobne do obowiązujących na Węgrzech. Największe koszty wprowadzenia "regulacji węgierskich" - zdaniem autorów raportu - poniosą klienci. Wskazują oni, że jeżeli analogiczne przepisy zostałyby wprowadzone w Polsce, zyski 17 największych sieci handlowych spadłyby z ok. 2,2 mld do 31 mln zł rocznie, a główny ciężar zmian poniosłyby sieci średnie. Opłaty i podatki mogłyby sięgnąć ok. 2,5 mld zł, o co najmniej 400 mln spadłyby wpływy z CIT. Mniejsza sprzedaż przyniosłaby też skutek w postaci o 1,5 mld zł niższych wpływów z VAT.

Do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji należą największe w Polsce sieci handlowe, m.in. Auchan Polska, Carrefour Polska, Castorama Polska, właściciel sieci Biedronka Jeronimo Martins Polska, Kaufland Polska Markety, Lidl Polska, Tesco Polska, czy Żabka Polska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, DETAL, FINANSE, HANDEL, PAP, PARTIE, PIS, PODATEK OD HIPERMARKETÓW, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 jur 02.11.2015 17:36
Niezalogowany użytkownik Czy pan pisze o furach kupionych za euro ?
Plusów: 0 Kooper Nick 02.11.2015 16:12
Niezalogowany użytkownik Według raportu PwC
1. „Zyski 17 największych sieci handlowych spadłyby z ok. 2,2 mld do 31 mln zł rocznie”.
2. „Największe koszty wprowadzenia "regulacji węgierskich" - zdaniem autorów raportu - poniosą klienci”.
3. „Główny ciężar zmian poniosłyby sieci średnie”.
4. „Opłaty i podatki mogłyby sięgnąć ok. 2,5 mld zł, o co najmniej 400 mln spadłyby wpływy z CIT. Mniejsza sprzedaż przyniosłaby też skutek w postaci o 1,5 mld zł niższych wpływów z VAT”.

Z punktu 1 wynika, że zyski największych sieci handlowych spadły by 71 razy, z pkt 2 wynika, że jeszcze większe koszty poniosą klienci, z punktu 3 wynika, że średnie sieci poniosą największe koszty (sprzeczność z pkt 2), z punktu 4 wynika, że mimo tak olbrzymich podatków budżet państwa zyskał by 600 mln (mimo przekazania skarbowi państwa 2,169 mld zysków największych sieci handlowych, nie licząc średnich, które podobno by miały ponosić główny ciężar)

Wniosek jest jasny. Globalne sieci handlowe zamówiły u globalnej firmy audytorskiej raport, z którego wynika, że nie wolno ruszać interesów globalnych firm. Raport ma pewną wadę – jest sprzeczny z tabliczką mnożenia. Życzę nowemu rządowi dużo asertywności i dbanie o interes państwa i narodu. Tak trzymać!!!
Transfer zysków może nowy podatek powstrzyma. A co z wypieraniem przez ponadnarodowe sieciówki małego handlu (usług też)? Ostatnio €-fury mnożą się jak robactwo. Przypuszczam, że nie zawsze nawet jawnie, pod "logo" sieciówki. W Warszawie wystarczy się przejść którąś z głownych ulic, Puławską, Grójecką, Grochowską - co 100 m jak nie bank, to właśnie jakiś €-fur. I mali, często "rodzinni", znikają, albo się dużym "dobrowolnie" sprzedają, albo nie wytrzymują konkurencji "wolnego rynku". Albo dostają od miejskiej władzy czynsz nie do wytrzymania.

wszystkie komentarze >

Reklama