Polki zarządzają. Częściej niż w Skandynawii

dodane 03.11.2015 09:08

PAP |

Wśród osób na stanowiskach kierowniczych w naszym kraju jest większy odsetek kobiet niż w Szwecji czy Finlandii - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polki zarządzają. Częściej niż w Skandynawii   Roman Koszowski /Foto Gość W Polsce kobiety częściej zasiadają w fotelach kierowników niż w Finlandii czy Szwecji

W czwartym kwartale 2014 r. na stanowiskach kierowniczych zasiadało w Polsce 38,5 proc. kobiet. To o prawie 6 pkt proc. więcej niż średnio w UE - wynika z danych GUS i Eurostatu.

Na pierwszym miejscu w rankingu pań na stanowiskach kierowniczych w krajach Unii jest Łotwa (46 proc.), a za nią - Węgry (39,3 proc.). RP zajmuje zaś ostatnie miejsce na podium.

Jak się okazuje, odsetek kobiet zarządzających jest u nas większy niż w znanej z równouprawnienia Skandynawii - w Finlandii wyniósł on 32,7 proc., a w Szwecji - 37,3 proc.

- Wysoka pozycja Polski wynika z rozdrobnionej struktury naszej gospodarki - wskazuje prof. Urszula Sztanderska z UW. Mamy mnóstwo drobnych firm, stąd dużo jest kierowników, wśród których przybywa kobiet - ocenia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIENNIK GAZETA PRAWNA, KADRY, PAP, PRZEGLĄD PRASY, SEKS, SPÓŁKA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 maruda67 03.11.2015 18:04
Niezalogowany użytkownik Pani Profesor nie czyta statystyk! Liczba małych firm w Polsce jest mniejsza niż we Włoszech, Francji , Hiszpanii i Niemczech. My jesteśmy na miejscu piątym. Oczywiście wszystkie wymienione wyżej kraje są od nas dużo większe ludnościowo. Ale i w przeliczeniu na 1000 mieszkańców też nie jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, ale aż na 14. Najlepiej w tej statystyce wypadają Czechy i dalej Portugalia, Słowacja i Szwecja(!). Zatem wniosek pani Profesor jest sprzeczny z rzeczywistością! Trzeba szukać innych przyczyn. No bo jak to możliwe, że w tej paskudnej, patriarchalno-katolickiej, antyfeministycznej Polsce, kobiety mają większe możliwości awansu, niż w wielce oświeconej i nowoczesnej Szwecji!!
Plusów: 0 elle 03.11.2015 16:16
Niezalogowany użytkownik Albo z przymusu ekonomicznego. W Polsce nie da sie utrzymac czterosobowej rodziny z jednej sredniej krajowej, kobiety musza wiec pracowac a nawet robic kariery (brak mozliwosci pracy na czesc etatu, przymus nadgodzn itp.)

wszystkie komentarze >