Nowi biskupi europejskich metropolii

dodane 06.11.2015 16:31

RADIO WATYKAŃSKIE |

Ojciec Święty mianował arcybiskupów dwóch ważnych miast na Starym Kontynencie: w Brukseli i Barcelonie.

Nowi biskupi europejskich metropolii   LAURENT DUBRULE /PAP/EPA Dotychczasowy arcybiskup Brukseli Andre-Joseph Leonard (z prawej) i jego następca abp Jozef De Kesel

Następcą abp. Léonarda został bp Jozef De Kesel, dotychczasowy ordynariusz Brugii. Ma 68 lat. Nowy ordynariusz archidiecezji Mechelin Bruksela cieszy się bardzo pochlebną opinią innego metropolity seniora, kard. Godfrieda Danneelsa. Pochodzi z Gandawy we Flandrii. Doktorat z teologii uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie na podstawie pracy o protestanckim teologu Rudolfie Bultmannie. Po powrocie do Belgii wykładał w seminarium w Gandawie oraz na uniwersytecie w Lowanium. Od 2002 r. był biskupem pomocniczym w Brukseli, a w 2010 r. objął diecezję Brugii, po skandalu pedofiliskim z udziałem dotychczasowego ordynariusza.

Natomiast w Barcelonie nowym ordynariuszem został bp Juan José Omella Omella. Ma 69 lat i nie pochodzi z Katalonii, lecz z sąsiedniej Saragossy. Teologię studiował w Belgii i Jerozolimie. Biskupem jest od roku 1996. Barcelona jest już jego czwartą diecezją. W episkopacie Hiszpanii zajmuje się duszpasterstwem społecznym.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 Anonim (konto usunięte) 06.11.2015 18:15
Niezalogowany użytkownik

Wielkie podziękowanie i szacunek należą się abp André Léonardowi za jego niezłomną pięcioletnią pracę w archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej. Abp André Léonard to człowiek boży, który stał się znakiem sprzeciwu. To powinien być wzór dla wielu pasterzy Kościoła m. in. dla papieża Franciszka(który niestety woli rady skompromitowanego kardynała Danneelsa)
Polecam lekturę wywiadu z abp André Léonardem: http://gosc.pl/doc/1196941.Prymas-w-metrze

Plusów: 4 Anonim (konto usunięte) 06.11.2015 18:01
Niezalogowany użytkownik Mogło być gorzej ale i tak nie wygląda to wszystko dobrze :(

wszystkie komentarze >