W jakim wieku do szkoły? Mówi nowa szefowa MEN

dodane 09.11.2015 17:33

PAP |

Przywrócenie od września rodzicom prawa decydowania czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat - to jedna z pierwszych rzeczy, którymi chce się zająć kandydatka na ministra edukacji Anna Zalewska po objęciu stanowiska szefowej MEN.

W jakim wieku do szkoły? Mówi nowa szefowa MEN   Marcin Obara /pap Przyszła minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Zalewska powiedziała o tym dziennikarzom po poniedziałkowej konferencji, na której desygnowana przez PiS na funkcję premiera Beata Szydło przedstawiła kandydatów na ministrów w swoim rządzie.

Zapytana, jaki ma pomysł na edukację, odpowiedziała: "Po pierwsze realizacja programu, ale w dialogu, bez nerwowych ruchów i emocji. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o pieniądze europejskie".

Zapowiedziała też wyeliminowanie "kilku absurdalnych pomysłów". Wyjaśniła, że chodzi o kilka rozporządzeń, które uwolnią edukację od biurokracji. Zapowiedziała też dyskusję z ministrem zdrowia na temat rozporządzenia dotyczącego jedzenia w szkołach, w sklepikach i w przedszkolach. "W tej chwili dzieci przestały jeść, a stawka żywieniowa bardzo skoczyła" - zauważyła. Pytana czy jest przeciwna zdrowemu żywieniu, zaznaczyła, że jak najbardziej jest za nim, "ale rozsądnie, tak by dzieciom zwyczajnie smakowało".

Zalewska mówiła też, że do końca roku będą zespoły, które będą pracowały nad zmianą podstawy programowej i wdrożeniem wygaszania gimnazjów. "Zmiana i harmonogram zmiany zostanie państwu przedstawiony na początku stycznia" - poinformowała.

Zapytana, co ma do powiedzenia nauczycielom, jeśli chodzi o plany likwidacji gimnazjów, odpowiedziała: "Nie ma jeszcze projektu, jestem zdziwiona emocjami (...). Jestem nauczycielką, bez nich tej zmiany nie zrobię". "Myślę, że dyskusja zacznie się przed tworzeniem projektu ustawy (...) Żadna zmiana rewolucyjna w szkole nie jest potrzebna. Te zmiany, chociaż tak brzmią, one muszą przebiegać sprawnie i muszę mieć sojuszników po stronie nauczycieli i związkowców".

Dziennikarze pytali również o inną zmianę w edukacji zapowiedzianą przez PiS w programie wyborczym, czyli odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązkowe rozpoczynanie nauki w wieku siedmiu lat. "To będzie pierwsza decyzja, ona jest bardzo prosta, bardzo łatwo jest zmienić projekt ustawy" - powiedziała.

"Myślę, że jeśli będzie taka zgoda pani premier, to ta decyzja będzie już w grudniu i zmiana projektu ustawy ustanawiająca wiek szkolny na lat siedem, tak by to od września rodzice decydowali, czy sześcio-, czy siedmiolatek idzie do szkoły" - dodała Zalewska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, KULTURA, MEN, PAP, PRAWO, RZĄD, RZĄD2015, ZALEWSKA

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 ygrek 11.11.2015 11:45
Niezalogowany użytkownik Do Yks: a kto Twoim zdaniem będzie tych repetentów woził do jednego powiatowego gimnazjum i może na Twój koszt? Ile czasu zajmie taka droga do szkoły i ze szkoły? Czciciele PiS jak zwykle nie myślą.
Plusów: 2 AD 10.11.2015 10:07
Niezalogowany użytkownik A co z przedszkolem? Nauczyciele muszą mieć te uprawnienia do angielskiego? Czy ta pani zrozumie, że od angielskiego powinni być angliści, a nie zmuszeni do robienia kolejnych nieopłacalnych studiów wychowawcy...
Plusów: 1 yks 10.11.2015 09:57
Niezalogowany użytkownik Mam nadzieje, że już we wrześniu przyszłego roku nie powstanie żadna pierwsza klasa gimnazjum. No chyba że dla tych co nie zdali do drugiej. Jakaś jedna taka klasa w powiecie.
Plusów: 3 Maluczki 10.11.2015 09:41
Niezalogowany użytkownik Co Ci się nie podoba?
Nareszcie na twarzy powaga, a nie głupkowaty uśmiech, tak jak u poprzedników.
Edukacja, to nie zabawa i seksualizacja, tylko praca!

wszystkie komentarze >

Reklama