Bp Dec: Ojczyzna potrzebuje wielkiej modlitwy

dodane 11.11.2015 09:30

xrt

zobacz galerię 

- Pomni na dzisiejsze przesłanie czytań biblijnych, módlmy się o mądrość dla rządzących i o cnotę wdzięczności wobec Pana Boga i ludzi - mówił bp Ignacy Dec.

Bp Dec: Ojczyzna potrzebuje wielkiej modlitwy   ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość Biskup Ignacy Dec

- Charakter dzisiejszego dnia każe nam skoncentrować uwagę na naszej ojczyźnie, która 97 lat temu odzyskała niepodległość. Homilii obecnej dałem tytuł: "Wczoraj, dziś i jutro naszej ojczyzny". Pod słowem "wczoraj" obejmiemy czas jedynie od roku 1918 do roku 1989, a więc ok. 70 lat. Jest to czas II Rzeczpospolitej oraz okres okupacji niemieckiej i dominacji sowieckiej. Pod słowem "dziś" obejmiemy ostatnie 25 lat, czyli tzw. III Rzeczpospolitą. W trzeciej części, pod słowem "jutro", sformułujemy postulaty na przyszłość, jaką Polskę chcielibyśmy mieć, i w jaki sposób możemy ją budować - powiedział bp Ignacy Dec we wstępie do kazania, które wygłosił w katedrze świdnickiej podczas głównej Mszy św. za Ojczyznę, jaka 11 listopada została odprawiona w mieście.

Oceniając historię Polski, kaznodzieja wspominał o trudnych początkach budowania nowoczesnej Rzeczypospolitej. - Nikt w Europie nie życzył sobie silnego organizmu w Europie Środkowej. Ów "bękart wersalski", jak pogardliwie nazwał Polskę sowiecki komisarz Mołotow, musiał radzić sobie sam. Opatrzność Boża dała nam jednak znakomitych mężów stanu na miarę tamtejszych potrzeb i zadań - zauważył.

Surowo wypadła ocena III Rzeczypospolitej. - Międzywojenni sternicy państwa reprezentowali kraj i jego interes. Ci, po tzw. jesieni ludów spod znaku okrągłego stołu i "Magdalenki", z niewielkimi wyjątkami stali się zakładnikami obcych służb i dworów; stworzyli fasadę, by za nią bezpiecznie mogła działać mafia pozwalająca rządzącym nieźle się obłowić. Warto przypomnieć, że w okresie międzywojennym ścigano i karano szpiegów, a nie wysyłano na stanowiska dyplomatyczne do Moskwy - rozpoczął drugą część refleksji. Potem mówił o zrujnowanej gospodarce, zadłużeniu państwa i samorządów, o sfałszowanej polityce historycznej, o rabunkowej prywatyzacji i ostatnich ustawach przeciw naturze, życiu i rodzinie. - Posługując się językiem filozoficznym, można powiedzieć, że nastąpiło przejście od niszczenia bazy do niszczenia nadbudowy, od ośmieszania tradycyjnych wartości, do promowania permisywizmu moralnego, relatywizmu i opacznie rozumianej wolności, tolerancji - zamykał drugą cześć kazania.

Jakie jutro? Odrodzenia duchowego, moralnego, kulturalnego i gospodarczego. Po pierwsze, troska o "żywą więź na co dzień z Panem Bogiem", bo tylko tam, "gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość"; po drugie, powrót do wierności prawdzie i do uczciwości; po trzecie, odbudowa trwałej i kochającej się rodziny; dalej, szkolnictwo, w którym znowu będą promowane wartości i wychowanie narodowo-patriotyczne; poza tym... "nasza ojczyzna potrzebuje wielkiej modlitwy. Modliliśmy się w ostatnich miesiącach wiele o dobre zmiany. Widzimy, że w tym roku one nastąpiły, ale przed nami wielka uczciwa praca. Jeśli chcemy, by udało się nam budować lepszą Polskę, szturmujmy niebo - mówił. A intencja? - Dzisiaj o mądrość dla rządzących i o cnotę wdzięczności wobec Pana Boga i ludzi - dla nas wszystkich - zakończył. 

Biskup weźmie udział także w uroczystościach narodowo-patriotycznych w Strzegomiu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 11 LISTOPADA, ODNOWIENIE, OJCZYZNA, PATRIOTYZM, POLSKA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 adamp_314 12.11.2015 13:08
Bp Dec o przedwojennych elitach: "Opatrzność Boża dała nam jednak znakomitych mężów stanu na miarę tamtejszych potrzeb i zadań".

Te elity zostały znakomicie sportretowane w słynnej powieści "Kariera Nikodema Dyzmy". Ukazała się ona w roku 1932 i w nieco karykaturalny sposób pokazuje przedmiot zachwytów biskupa...
Plusów: 0 MichałObrębski 11.11.2015 12:45
Niezalogowany użytkownik

Owszem, Ojczyzna potrzebuje wielkiej modlitwy, ale jeszcze bardziej wielkiej mądrości i reformy.

"Prywatyzacja, prywatyzacja, prywatyzacja..." od dawna powtarza Balcerowicz. Chociażby dlatego, że tylko zorganizowane prywatne firmy mogą zacząć w Polsce wydobywać łupki, storzyć wewnętrzną konkurencję w przemyśle zbrojeniowym, jaka przed drugą wojną była wśród Junkersa, Heinkla, Arado, Messerschmitta (lista nie jest pełna) i której postkomunistyczny państwowy bałagan, np. w PGNiG, z pewnością nie wymusi.

"Uproszczenie i obniżenie podatków" mówi też wymieniony, by ulżyć nie tyle górnikom czy stoczniowcom, co tym, którzy Polskę mozolnie pchają do przodu: setkom ciężko pracujących przedsiębiorców średnich i małych i tysiącom bardzo dobrych specjalistów specjalności najróżniejszych, jak chociażby polscy dentyści.

Potrzebna jest wielka modlitwa o mądrość dla Kaczucha, obeznie prezydenta i premiera jednocześnie, by zamiast na kontrolach i "sprawiedliwości społecznej" skupił się na pracy i pomocy zamożnym, bogatym i najbogatszym.

Gdyż do bogactwa, przynajmniej w Polsce, doszli oni nie kradzieżą, lecz zdolnościami i ciężką wytrwałą pracą.

Michał Obrębski

 

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.