107,6 FM

Ważna nominacja dla naszej dziennikarki

Agata Puścikowska nominowana do nagrody im. Kapuścińskiego. W kategorii tekst ma 5 konkurentów.

Po trzy materiały fotograficzne i audycje dźwiękowe, cztery materiały wideo oraz aż sześć tekstów otrzymało nominacje do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatów w poszczególnych kategoriach nagrody poznamy 3 grudnia.

W obecnej, piątej edycji nagrody, oceniane są materiały audio, wideo, teksty i zdjęcia opublikowane od początku października 2014 roku do końca września 2015 roku.

W kategorii tekst nominacje uzyskali: Katarzyna Brejwo za tekst "Tylko nie matura, córeczko" ("Gazeta Wyborcza", "Duży Format" 09.07.2015), Justyna Kopińska za "Oddział chorych ze strachu" ("Gazeta Wyborcza", "Duży Format" 23.07.2015), Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz za tekst "Iryna spod słupa" ("Gazeta Wyborcza", "Magazyn Świąteczny", 15-16 listopada 2014), Sebastian Ogórek za tekst "Kenijczyk za 4 tys. złotych. Tak się zarabia na biegach w Polsce" ("Wirtualna Polska" 13.10.2014), Agata Puścikowska za "Fortepianowego Nikifora" ("Gość Niedzielny" 26.07. 2015) oraz Magdalena Wadowska za tekst "Jagiellonka bez papierów" ("Gazeta Wyborcza", "Duży Format" 24.09.2015).

W kategorii wideo nominacje otrzymali: Endy Gęsina-Torres za materiał "Uchodźcy. Ucieczka z piekła" (TVN, "Superwizjer, 15.09.2015), Izabela Szukalska za materiał "Guma twardszy niż skała" (TVP S.A. Katowice, 28.09.2015), Anna Świderska za "W matni" (TVP Opole, 17.09.2015) oraz Kamil Trzaska za "Trzy doby piekła. Bitwa o City Hall" ("Superstacja TV", 13.09. 2015).

Wśród nominowanych za materiał fotograficzny są: Andrzej Bogacz za fotoreportaż "Migranci w Budapeszcie" ("Rzeczpospolita" 2-4 września 2015), Maciej Moskwa za fotoreportaż o mieszkańcach miasta Kobane uciekających przed ofensywą radykałów Państwa Islamskiego "Zostawić Kobane" ("Doc Magazine" marzec 2015) i Piotr Tracz za portret jednego z ostatnich żyjących więźniów pierwszego transportu do Auschwitz "Jerzy Bogusz. Więzień nr 61" ("Przegląd regionalny" sierpień 2015).

W kategorii materiał dźwiękowy nominowano: Dariusza Rosiaka za "Raport z Kurdystanu" (Program III PR, 17.01. 2015), Dionisosa Sturisa za "Uchodźców" (TOK FM 08.06. 2015) oraz Ewę Szkurłat za audycję "Służba nie drużba"(Radio Kraków 15.05.2015).

Polska Agencja Prasowa chce przyczynić się do wspierania sztuki dziennikarskiej jako szlachetnego narzędzia komunikacji między ludźmi, tak jak ją pojmował patron nagrody: "Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak, aby mógł on zrozumieć otaczający go świat" (Ryszard Kapuściński "To nie jest zawód dla cyników").

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła pięć lat temu tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się z różnymi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.

Oceniana jest też wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.

Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł.

W jury nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Mariusz Szczygieł, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. Tegorocznej V edycji przewodniczy Lidia Sobańska pełniąca obowiązki prezesa zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

W ubiegłym roku laureatami nagrody zostali: Michał Matys za tekst "Łódź, miasto przeklęte", Jakub Szymczuk za fotoreportaż z Ukrainy "Czarny czwartek", Anna Dudzińska za reportaż radiowy "Nieidealna piosenka" oraz Łukasz Kowalski za materiał filmowy "Egzamin z człowieczeństwa".

Tegorocznych laureatów poznamy 3 grudnia. Ich nazwiska zostaną ogłoszone podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  24.11.2015 21:30
  Mieć za patrona nagrody kapusia, choćby nie wiem jak biegłego w "sztuce", nie taki znowu honor. Wprawdzie na razie to tylko nomniacja, ale jeśli "kapituła" nagrody nagrodę przyzna, p. Agata będzie miała "dylemata". Z jednej strony kasa, z drugiej, właśnie - patron i fundator (PAP).
  Nominator może i chciał dobrze, ale wyszło w kategorii niedźwiedziej przysługi.


  PS. Wielu chce dobrze, a wychodzi jak wychodzi. Dajmy na to reformatorzy Wiary.pl tak zreformowali witrynę, że nijak nie mogę się zalogować, ani przez "moja wiara", ani przy komenatrzu. Dobry przyład, jak dobre można ulepszyć. Skłamał bym, gdybym powiedział, że nowy "wizaż" mi się nie podoba, ale te bebebchy, te bebechy. Jak z samochodami na giełdzie: maska odpicowana, w środku rzęch.
 • Stanisław_Miłosz
  24.11.2015 22:29
  Mieć za patrona nagrody kapusia, choćby nie wiem jak biegłego w "sztuce", nie taki znowu honor. Wprawdzie na razie to tylko nomniacja, ale jeśli "kapituła" nagrody nagrodę przyzna, p. Agata będzie miała "dylemata". Z jednej strony kasa, z drugiej, właśnie - patron i fundator (PAP).
  Nominator może i chciał dobrze, ale wyszło w kategorii niedźwiedziej przysługi.


  PS. Prośba do moderatora o usunięcie mojego poprzedniego wpisu. Logować się już mogę (co widać). Trocę przesadziłem, za co przepraszam. Nie logowałem się przez kilka tygodni i w międzyczasie któraś z aktualizacji przeglądarki zmienieła ustawienia ciasteczek dla wiary.pl (w niewidoczny sposób je blokowała). Ale że poprzedmi edytor dla komentarzy był lepszy, podtrzymuję. I okienko na komentarze było większe. :)
  doceń 1
 • adas
  25.11.2015 07:14
  Gratulacje dla Pani Redaktor!
  Nominacja na tak zagęszczonym rynku prasowym i internetowym to ogromny sukces!
  (Przy okazji: przepiękne zdjęcie urodziwej Kobiety! - te oczy!!!)

  ps.@Stanisław Miłosz: obsesje nie odpuszczają? zapomniałeś jeszcze dodać że trzy nominacje są z GW, a więc z "mainstreamu", więc obowiązkiem moralnym Pani Redaktor powinien być dyskomfort, czyż nie?
  doceń 2
 • Maluczki
  25.11.2015 09:37
  Ach, jaką piękną kobietą jest pani Agata!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama