Rzym: Zmarł rektor Papieskiego Kolegium Polskiego

dodane 02.12.2015 14:53

KAI |

Dziś rano w Rzymie zmarł nagle śp. ks. prałat dr Tadeusz Karkosz, rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Miał 53 lata.

Rzym: Zmarł rektor Papieskiego Kolegium Polskiego   HENRYK PRZONDZIONO /foto gość Brama Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie

Ks. Tadeusz Karkosz był kapłanem archidiecezji poznańskiej, doktorem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Jerzego Stroby w 1987 r. w katedrze poznańskiej. W latach 1990-95 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, mieszkając w Papieskim Kolegium Polskim.

W latach 1996-2002 ks. Karkosz był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, przyczynił się też do skierowania do Stolicy Apostolskiej sprawy molestowania kleryków przez abp. Juliusza Paetza. Jednocześnie ks. Karkosz był wykładowcą teologii dogmatycznej, a od 2002 r. prodziekanem Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

W lipcu 2007 r. wyjechał do Rzymu, gdzie z rekomendacji Konferencji Episkopatu Polski objął funkcję rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. W maju 2011 r., podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II, abp Stanisław Gądecki poinformował go o przyznaniu godności kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

– Ks. Karkosz zapisał się w dziejach archidiecezji jako rektor rzymskiego kolegium, był człowiekiem pogodnym, wychowawcą wielu polskich księży, którzy z pewnością dziękują dziś Bogu za jego posługę – mówi KAI ks. prałat Ireneusz Dosz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Karkosza odbędzie się w rodzinnym Rawiczu w archidiecezji poznańskiej, termin nie jest jeszcze znany.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 pablo 03.12.2015 18:02
Niezalogowany użytkownik Requiescat in pace! choć postać bardzo kontrowersyjna....
Plusów: 0 kovaliv 03.12.2015 02:46
R.I.P. [*]

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl