Kukiz: spór o TK udowadnia, że trzeba zmienić konstytucję

dodane 02.12.2015 18:00

PAP |

Spór wokół powołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest dowodem na to, że powinniśmy zacząć prace nad nową konstytucją, w której kompetencje TK zostaną przeniesione do Sądu Najwyższego - mówili posłowie Kukiz'15 podczas środowej konferencji prasowej w przerwie obrad Sejmu.

Kukiz: spór o TK udowadnia, że trzeba zmienić konstytucję   Jędrzej Rams /Foto Gość Paweł Kukiz

"Sytuacja, z którą mamy do czynienia, ten żenujący spektakl jest dowodem, iż powinniśmy w trybie natychmiastowym przystąpić do pracy nad nową konstytucją RP. Z tym hasłem szliśmy do wyborów i tej idei jesteśmy wierni" - podkreślił na konferencji Paweł Kukiz.

Według niego sytuacja z TK, "wszystkie zawiłości prawne, legislacyjne i kompetencyjne są dowodem na to, że przedłużanie tego stanu rzeczy prowadzi Polskę w przepaść". "Jeśli ten stan rzeczy będzie się utrzymywał, w ciągu najbliższego czasu będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnym kryzysem państwowości" - oświadczył Kukiz.

Jego zdaniem, niedopuszczalna jest sytuacja, w której posłowie dowiadują się o zgłoszonych kandydatach do TK, kilka godzin przed głosowaniem. Głosowanie w sprawie wyboru nowych sędziów TK ma się odbyć jeszcze w środę. Kandydatów zgłosił tylko klub PiS; są to: obecny poseł PiS Piotr Pszczółkowski, b. senator PiS Henryk Cioch, a także Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Julia Przyłębska. (PAP)

O "bardzo poważnym kryzysie konstytucyjnym, który świadczy o złym ułożeniu relacji między władzą ustawodawczą i sądowniczą" mówił poseł Stanisław Tyszka.

"Miesiąc temu był żenujący spór o krzesło między prezydentem a premier, teraz mamy awanturę na linii TK-Sejm. Trzeba jak najszybciej uchwalić nową konstytucję na miarę XXI wieku - jak mówił Kornel Morawiecki - która uporządkuje te relacje i pozwoli wyłonić sprawiedliwe i skuteczne rządy" - podkreślił Tyszka.

Kukiz pytany przez dziennikarzy, jak jego klub zachowa się podczas głosowań nad wyborem sędziów odparł: "Jeżeli w tej atmosferze dojdzie w ogóle do głosowania, proszę obserwować nasze głosowanie. Na razie mamy cyrk, a nie parlament".

Tyszka dodał, że klub Kukiz'15 nie zgłosił swoich kandydatów do TK, "bo nie chce uczestniczyć w tym cyrku".

"Chcemy zmiany formuły ustrojowej TK. Zaproponowaliśmy wczoraj, żeby zacząć prace nad przeniesieniem kompetencji TK do Sądu Najwyższego i zapewnić prawdziwą apolityczność sędziów, którzy tam orzekają. Teraz mamy totalne upolitycznienie" - podkreślił Tyszka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KUKIZ'15, PAP, PARTIE, PRAWO, SEJM, TK

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 spoko 02.12.2015 22:57
Niezalogowany użytkownik "...powinniśmy w trybie natychmiastowym przystąpić do pracy nad nową konstytucją RP. Z tym hasłem szliśmy do wyborów i tej idei jesteśmy wierni..."
Tak trzymać, to jest właściwy kierunek.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl