107,6 FM

Zaczyna się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia

Papież: Dla waszego dobra proszę was, byście zmienili swoje życie.

Od 8 grudnia br. do 20 listopada 2016 roku trwać będzie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Papież Franciszek w bulli „Misericordiae vultus” opisał najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia. Papież zaznacza w niej, że z Jubileuszem Miłosierdzia związany będzie także odpust, wskazujący, iż Boże przebaczenie naszych grzechów nie zna granic. Zwraca też uwagę, że miłosierdzie Boże jest tematem łączącym chrześcijan z wyznawcami judaizmu i islamu.

Miłosierdzie nie jest słowem abstrakcyjnym, ale obliczem, które trzeba rozpoznać, kontemplować i służyć. Bulla opisuje Kościół jako wiarygodny znak Bożego miłosierdzia: „Fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła jest miłosierdzie” – czytamy w papieskim dokumencie.

Papież Franciszek wskazał najważniejsze etapy Jubileuszu, którego rozpoczęcie zbiegnie się z 50. rocznicą zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że Kościół odczuwa potrzebę podkreślenia aktualności wydarzenia, które oznaczało nową drogę dziejów Kościoła.

„Ojcowie zgromadzeni na soborze silnie odczuwali, jakby prawdziwe tchnienie Ducha Świętego, potrzebę mówienia o Bogu ludziom swoich czasów w sposób bardziej zrozumiały. Po zburzeniu murów, które nazbyt długo zamknęły Kościół w uprzywilejowanej twierdzy, nadszedł czas, aby głosić Ewangelię w nowy sposób” – zaznaczył papież.

Franciszek poinformował, że zakończenie Jubileuszu będzie miało miejsce podczas uroczystości liturgicznej Jezusa Chrystusa Pana Wszechświata, 20 listopada 2016 roku. „Tego dnia, zamykając Drzwi Święte, będziemy mieli nade wszystko uczucia wdzięczności i dziękczynienia dla Trójcy Przenajświętszej, za udzielenie nam tego nadzwyczajnego czasu łaski. Powierzymy życie Kościoła, całej ludzkości i ogromnego wszechświata panowaniu Chrystusa, aby wylał swoje miłosierdzie, jak poranną rosę dla owocnej historii, którą trzeba budować z zaangażowaniem wszystkich w najbliższej przyszłości” – czytamy w papieskiej bulli.

Inauguration of the Jubilee of Mercy -2015.12.08
vatican

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia obchodzony będzie nie tylko w Rzymie, ale również we wszystkich innych diecezjach świata. Drzwi Święte zostaną otwarte przez papieża w bazylice watykańskiej 8 grudnia br., a w następną niedzielę we wszystkich Kościołach partykularnych. Kolejną nowością jest to, że Ojciec Święty pozwolił, aby można było otworzyć Drzwi Święte w sanktuariach, gdzie wielu pielgrzymów udaje się na modlitwę.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama