107,6 FM

To będzie rekordowa wieczerza

W niedzielę krakowski rynek po raz 19. zamieni się w ogromny wigilijny stół dla osób potrzebujących z całej Polski.

Przygotowanych zostanie dla nich nawet 200 tys. porcji pierogów - ruskich oraz z grzybami i kapustą, 10 tys. porcji karpia z Doliny Będkowskiej, hektolitry barszczu oraz ok. 40 tys. upominków. Ta niezwykła wigilia, która co roku przyciąga ogromną liczbę potrzebujących, rozpocznie się o godz. 11.

- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to będzie największa nasza akcja. Udało się nam bowiem pozyskać dużą liczbę partnerów i po raz pierwszy wspiera nas też krakowskie Arcybractwo Miłosierdzia - mówi Jan Kościuszko, który 18 lat temu wymyślił Wigilię dla Potrzebujących.

Jak przekonuje, to najbardziej transparentna i apolityczna akcja charytatywna.

- Tworzą ją ci, którzy mogą i chcą się dzielić pomocą, oraz ci, którzy muszą z niej skorzystać. Tego dnia Rynek Główny zamienia się w symboliczny stół, przy którym na nikogo nie patrzymy, oceniając, kim jest i dlaczego tu jest. Podczas Wigilii dla Potrzebujących pomoc otrzymują bowiem wszyscy, którzy przychodzą - dodaje.

Apeluje też do mieszkańców Krakowa o włączenie się w akcję, czyli o przynoszenie trwałej żywności - także kawy, herbaty, słodyczy. Produkty te na bieżąco będą pakowane w paczki i rozdawane ubogim.

- Każdego roku obserwujemy radość stojących w kolejce z tego, że ktoś o nich myśli i że nie są upokarzani. Już niejeden raz mówiłem, że więcej wigilii nie będziemy organizować, bo brakuje sił, ale tak się nie da. Cały czas są bowiem ludzie, którzy przyjeżdżają na ten jeden dzień do Krakowa i nie możemy ich zawieść. Oni naprawdę są głodni, a najbardziej wzruszające jest to, iż ludzie, którzy zostali wykluczeni ze swoich rodzin, dostając paczkę, dzielą ją i wiemy, że do tych rodzin i tak idą, by coś zanieść od siebie. Niejednokrotnie żywność, którą im dajemy, ratuje życie - przekonuje organizator akcji.

Z kolei ks. Marek Leśniak, szef Arcybractwa Miłosierdzia, dodaje, że Wigilia dla Potrzebujących to miłosierdzie w praktyce w Roku Miłosierdzia.

Wśród partnerów akcji są w tym roku restauracje Grupy Kościuszko M2B, Jeronimo Martins Polska S.A., Wawel SA, Bacówka Towary Tradycyjne Sp. z o.o. oraz FH ABC.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama