107,6 FM

Odszkodowanie za zagrabione

Dwie wielkopolskie parafie wygrały w czwartek przed Sądem Apelacyjnym w Poznaniu procesy o odszkodowanie za utracone w latach '50 grunty. Sąd podtrzymał wyroki sądu niższej instancji.

Decyzją sądu apelacyjnego, Parafia Rzymskokatolicka w Starymgrodzie otrzyma ponad 2,3 mln zł od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego za 44 ha utracone w latach '50 ub. wieku.

Parafia domagała się przywrócenia zabranych gruntów, przyznania nieruchomości zamiennej, bądź przyznania odszkodowania. Korzystny dla strony kościelnej wyrok w tej sprawie wydał w maju 2015 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu. Apelację złożyła strona pozwana.

Sąd potwierdził, że parafia w Starymgrodzie mogła występować z żądaniem w niniejszej sprawie. Uznał, że przejęcie przez państwo nieruchomości w czasach PRL nastąpiło bez stosownego odszkodowania, więc roszczenie było uzasadnione.

Także w czwartek, w podobnej sprawie sąd zdecydował o przyznaniu ok. 2,7 mln zł parafii w Kobiernie. Parafia, która w latach '50 utraciła nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, chciała przyznania nieruchomości zamiennej, bądź przyznania odszkodowania. Wyroki są prawomocne.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama